Afet bölgesinde kriz: Enkaz altı kadar üstü de acı içinde

Depremin üzerinden beş gün geçti. Enkaz çalışmaları görece hızlansa da yeterli noktaya ulaşamadı. Hatay’daki en büyük sorunlardan biri dışardan yardıma gelenlere rehberlik edecek bir aklın olmayışı.

Afet bölgesinde kriz: Enkaz altı kadar üstü de acı içinde
Yayınlama: 11.02.2023
A+
A-

Osman Çaklı

Depremin etkilerinin sürdüğü Antakya ve Defne ilçelerinde enkaz çalışmaları hız kazansa da henüz çalışmalar bütüne yayılmış değil. Sıcak yemek noktalarının artırıldığı Antakya ve Defne’de enkazın altında olduğu gibi üstünde de kriz yaşanıyor. Gelen yardımlar merkezlerde toplanıyor, fakat ihtiyaç sahiplerine dağıtılması noktasında örgütlenmiş bir çalışma neredeyse yok. Afet bölgesinde aynı anda yaşanan sorunları en iyi ifade edebilecek kelime ‘çoklu kriz.’ Enkaz başında tedirgin ve hüzünlü bekleyişlerden, yanına alabildiği kadar eşyasıyla yollara düşen afetzedelere, başka ülke ve şehirlerden gelenlerden, enkaz çalışmaları hızlansın diye dayanışma gösterenlere kadar afet bölgesinde yaşananları Osman Çaklı anlattı.

Antakya ve Defne sokakları, her türden canlı yaşamı için bütün niteliklerini kaybetmiş durumda. Ancak her şeye rağmen hayatta kalma güdüsü hakim. Başka bir afet bölgesi olan Urfa’dan gelen kadınlar Antakya’daki yakınları için enkazın önünde ağıtlar yakıyor.

 

(KAYNAK)