Tavuk gıdaklamalarını tercüme eden yapay zeka geliştirildi

Prof. Adrian David Cheok’un liderliğindeki ekip, yapay zeka teknolojisi ile açlık, korku, öfke, memnuniyet, heyecan ve sıkıntı gibi altı farklı duygusal durumu analiz edebildiklerini bildirdi.

Tavuk gıdaklamalarını tercüme eden yapay zeka geliştirildi
Yayınlama: 23.09.2023
A+
A-

Japonya’da bilim insanları, yapay zeka ile tavukları tercüme etme yolunu bulduklarını duyurdu. Geliştirdikleri yapay zeka sayesinde farklı tavuk seslerinin ne anlama geldiğini anlayabildiklerini söyleyen araştırma ekibi, 80 tavuğu analiz etti.

Uzmanlar, yapay zeka teknolojisi ile açlık, korku, öfke, memnuniyet, heyecan ve sıkıntı gibi altı farklı duygusal durumu yüzde 80 doğrulukla tercüme edebildiklerini bildirdi. Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Adrian David Cheok’un liderliğindeki ekip, tekniğin ‘karmaşık matematiksel algoritmalara dayandığını’ aktardı.

New York Post’a konuşan Cheok,”Hayvanların ne hissettiğini bilirsek, onlar için çok daha iyi bir dünya tasarlayabiliriz” ifadelerini kullandı. Geliştirilen teknolojinin, tavukların sürekli değişen ses kalıplarına uyum sağlamak için de kullanılabileceği belirtildi.

Henüz hakem değerlendirilmesine tabi tutulmayan araştırmada, tavukların duygusal durumları hakkında görüşlerini sunan sekiz hayvan psikoloğu ve veteriner cerrahların görüşlerine de yer verildi. Araştırmacılar, modellerinin doğruluğunun farklı ırklara ve çevre koşullarına göre değişebileceğini de aktardı.

Haber Merkezi