10 ilde depremden zarar gören hayvanlara mama ve tedavi desteği

Hatay’da arama kurtarma çalışmaları devam ederken, depremden zarar görev hayvanların da yaraları sarılmaya çalışılıyor.Deprem bölgesinde zarar gören hayvanlar için bölgede çalışmalarını sürdüren Türk Veteriner Hekimleri Birliği hem evcil hem sokak hem de çiftlik hayvanlarının mama ihtiyacını karşılarken bir yan da da tedavilerini sürdürüyor.

10 ilde depremden zarar gören hayvanlara mama ve tedavi desteği
Yayınlama: 12.02.2023
A+
A-

Zehra Değirmenci-Sibel Kahraman

Depremde zarar gören 10 ilde hem sokak hayvanları hem evcil hayvanlar hem de çiftlik hayvanları için bölgede çalışmalarını sürdüren Türk Veteriner Hekimleri Birliği, deprem hemen ertesinde kurduğu kriz masasıyla hayvanların hem tedavilerini yapıyor hem de gıda ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bölgedeki çalışmalarına dair konuşan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Fındık, “Bu bölgelerde meslektaşlarımız öncelikle insanı yardım girişimleriyle çalışmalarına başladılar ve sonrasında enkazdan yaralı kurtulan hayvanlara yönelik veteriner hekimlik hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. Sadece kedi ve köpek gibi pet hayvanları değil, çiftlik hayvanları için de destekler sürüyor. Mama ve yem desteği sağlamaya ve tedavilerini sürdürmeye çalışıyoruz. Meslektaşlarımız 10 ildeki büyük depremde neredeyse her noktada hayvanlar ve hayvan sağlığı için hizmet vermeye devam ediyor.” dedi.

Hem büyük hayvan yemi hem de sokak hayvanları için mama ihtiyacı olduğunu aktaran Fındık, gönüllü firmaların desteğiyle gelen mamaların veteriner hekimler ve yardımcı personeller tarafından hayvanlara ulaştırıldığını ifade etti.

Afet bölgesinde zarar gören hayvanların barınaklara gönderildiğini ve ilk müdahalenin ardından çevre illere gönderildiğini kaydeden Sakarya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Volkan Toker, nakliye işleminin de gönüllü kuruluşlar ve belediyeler aracılığıyla sağlandığını söyledi.

İnsan hayatı kurtarmaya çalışan ekiplerle koordineli olarak ilerlediklerini ifade eden  Toker sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Şu anda sahada çok büyük bir sıkıntı var, insan hayatı kurtarmaya çalışan ekiplerle koordineli olmaya çalışıyoruz hayvanlar da sokakta çeşitli sıkıntılara neden olmasın diye.

Sokakta ya da enkazda bulunan hayvanlar barınaklara gidiyor. Barınaktaki arkadaşlarımız bu hayvanların ilk müdahalesini yaptıktan sonra diğer illere sevk işlemini gerçekleştiriyor. Buradaki gönüllü kuruluşlarla, belediyelerle birlikte bu hayvanları şehir dışında güvenli bölgelere nakledilmesi sağlanıyor.
İlk günden beri arkadaşlarımız sahada görev alıyorlar. Hatay’da şu anda 4 merkez var. Merkez olarak düşünürsek Dörtyol’dan İskenderun’a meslektaşlarımız çalışıyor. Depremde zarar gören 10 ilin hepsinde görev yapan meslektaşlarımız mevcut. Hayvanların sağlığı için sadece sokak hayvanlarının değil, çiftlik hayvanları, diğer hayvanlar, bunların bakımıyla ilgilenen meslektaşlarımız aktif olarak sahadalar.”