Marmarabirlik tavan ve taban fiyatını açıkladı

Marmarabirlik 2022-2023 yıllarını kapsayan ürün alım fiyat ve miktarını açıkladı. Açıklamaya göre tavan fiyat 46, taban fiyat ise 18 TL olarak belirlendi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa, tarafından üreticinin mağdur edilmeyeceği vurgulandı.

Marmarabirlik tavan ve taban fiyatını açıkladı
Yayınlama: 23.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Marmarabirlik 2022/2023 iş yılı kampanyasında ürün alım fiyatını ve miktarını açıkladı. Buna göre tavan fiyat 46 TL, taban fiyat 18 TL, yağlık zeytin fiyatı ise 16 TL olacak. Marmarabirlik yağlık da dahil 60 bin ton ürün alacak.

’30 BİN ZEYTİN ÜRETİCİSİ GÖZETİLDİ’

Zeytin üreticilerinin merakla beklediği tavan ve taban fiyatını Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, kamuoyuna deklare etti. Asa “Ürün alım fiyatlarımız 30 bin zeytin üreticisi ortağımızın alın teri ve emeği gözetilerek belirlenmiştir. Marmarabirlik gücünü önce ortaklarından, sonrasında sürdürülebilir alım ve satış politikalarından almaktadır” dedi.

Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda açıklanan kampanya alım fiyatları şöyle: Tavan fiyat (180 dane) 46 TL, 200 dane 40 TL, taban fiyat (380 tane) 18 TL, yağlık zeytinin kilogram fiyatı ise 16 TL.

Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ürün alım fiyatları ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“2010 yılından bugüne üreticinin yanında olan Marmarabirlik bu kampanya döneminde de ortaklarına sahip çıkmıştır. Sektörünün lokomotifi olan Marmarabirlik, açıklanan fiyatlarla ortaklarının güvenini ve beklentisini boşa çıkarmamış ve üreticinin yüzünü güldürmüştür. Varoluş sebebimiz üreticimizdir, Marmarabirlik de zeytin üreticisinin sigortasıdır.
İri daneye, taban fiyata ve yağlık zeytine özel fiyat verilmiştir. Beklentimiz üreticilerimizin kooperatifine ihtiyaç duyulan kalibrelerde ürün vermesidir. Marmarabirlik’in hedefi piyasada en çok talep edilen ürünü istenilen miktarda almaktır. Eğer satışlarımızda ihtiyaç duyulan plan doğrultusunda ürün alımı yapılamaz ise yurtiçi ve yurtdışı satışlarımızda sıkıntı yaşarız.”

76 BİN REKOLTE BEYANINA KOTA GETİRMEYECEĞİZ: Açıkladığımız fiyatları bir önceki kampanya dönemi ürün alım fiyatları ile karşılaştırdığımızda (ürün alım fiyatları: tavan fiyat 20.10 TL, taban fiyat 7.40 TL, yağlık zeytin fiyatı 7 TL) ortalama yüzde 120 artış olduğu görülmektedir.

Gerek kurumsal, gerek ekonomik olarak kooperatifçiliğin örnek kuruluşu haline gelen Marmarabirlik’in gücü; alım ve satış politikalarının sürdürebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Kar/zarar hesabı yapılmaksızın, günü kurtarmak için ürün alımı yapılırsa, Marmarabirlik’in öz kaynakları erir ve geçmişe geri döneriz. Stratejik tarım ürünleri arasında bulunan zeytin ve zeytinyağın önemi her geçen gün daha iyi anlaşılırken, talep artışı üretim artışını da beraberinde getirmiştir. Ortaklarımızdan toplam 76 bin ton rekolte beyanı gelmiştir. Gelen yüksek rekolte beyanına rağmen ortaklarımızın mağdur olmaması için kota uygulanmayacaktır.”