YSK’den baro üyeleri için ‘gözlemci olamazlar’ kararı

YSK, Batman ve Mardin Baro Başkanlıklarınca yapılan başvuruya yanıt verdi. YSK, baro üyeleri için gözlemci olamayacaklarına karar verdi.

YSK’den baro üyeleri için ‘gözlemci olamazlar’ kararı
Yayınlama: 13.05.2023
A+
A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre barolar, seçim işlemlerini “gözlemci” olarak değil, “seçmen” olarak izleyebilecek. Mardin ve Batman Baro Başkanlıkları, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçim’lerinde, baro başkan ve üyelerinin, oy kullanılacak okul ve sandık çevrelerinde “gözlemci” olarak yer alması talebiyle YSK’ye başvurdu.

Birgün’de yer alan habere göre, iki ayrı başvuruyu ele alan Kurul’un kararında, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’da, kimlerin gözlemci olacağının belirlendiği, bunlar arasında siyasi partiler dışında sivil toplum örgütlerine yer verilmediği vurgulandı.

Kurul’un oy birliğiyle aldığı kararda, bu nedenle Batman ve Mardin Baroları Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin, seçimde “gözlemci” olarak görev yapamayacakları belirtildi.

Kararda, ancak bu kişilerin, bir seçmen olarak oyların sayım ve dökümünü izleyebilecekleri ve 298 sayılı Kanun’un 110’uncu ve 112’nci maddeleri çerçevesinde itiraz haklarını kullanabilecekleri kaydedildi.

Haber Merkezi