YÖK Başkanı: Nisan başında yüz yüze eğitim seçeneği değerlendirilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 akademik yılı bahar dönemine ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

YÖK Başkanı: Nisan başında yüz yüze eğitim seçeneği değerlendirilecek
Yayınlama: 17.02.2023
A+
A-
YÖK Başkanı Özvar, bahar döneminin 20 Şubat’ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, nisan başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı.

Özvar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bölgede bulunan 18 üniversitemizde 17 bini aşan öğretim elemanı ve 30 bini idari olmak üzere 47 bin personelimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ve personellerimiz arasında kayıplarımız bulunmaktadır. Depremin olduğu günden itibaren YÖK olarak bütün üniversite yönetimleriyle temas ettik. Bu iletişim sayesinde bölgedeki öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve idari personellerimiz hakkında bilgi toplamaya başladık.
Şunu söylemek isterim; depremde hayatını kaybeden öğrenci, öğretim elemanı veya idari personelini kaybeden üniversite sayısı, tüm üniversitelerimiz kadardır. Depremin üniversitelerimizin tamamında kayıplar bakımından etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Birçok faktörü bir arada değerlendirerek bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının daha uygun olacağına karar verilmişti. Bahar dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alınmıştır. 11 ilde yapılan incelemede yıkılan bina olmadığı görülmüştür.
Önümüzdeki süreçte, depremzedelerin rehabilitasyon, toplumun yeniden inşasında üniversitelerimiz sorumlulukla hareket edecektir. Depremden etkilenen vatandaşımız ile öğrencilerimizin barınma durumu, gibi birlikte değerlendirilerek 2022-2023 bahar döneminin uzaktan eğitim yoluyla tamamlanmasına daha önce karar verilmiştir. Önlisans, lisans ve lisansüstünde 2022-2023 bahar dönemiyle sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alınmıştır. Nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek, hibrit eğitim sistemi de değerlendirilecektir.
Haber Merkezi