Yeşil Sol Parti: Tıpış tıpış gidecekler

Bağcılar’da halk buluşması gerçekleştiren Yeşil Sol Parti kitleye milletvekili adaylarını tanıttı. Buluşmada konuşan Pervin Buldan, 2019’daki İstanbul yerel seçimlerini hatırlatarak “tıpış tıpış” gidecekler dedi.

Yeşil Sol Parti: Tıpış tıpış gidecekler
Yayınlama: 30.04.2023
A+
A-

Yeşil Sol Parti İstanbul Bağcılar’da düzenlediği halk buluşmasıyla seçim çalışmalarına devam etti. Bağcılar’da milletvekili adaylarının tanıtıldığı buluşmada, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşma gerçekleştirdi. Buldan, Erdoğan’ın siyaset arenasına çıkmasının başladığı İstanbul’da İstanbullular tarafından gönderileceğini belirtirken, seçmenlerden oy pusulasında yer alan Yeşil Sol Parti’yi herkese anlatmalarını istedi.

‘YEREL SEÇİMDE İSTANBUL’DA TIPIŞ TIPIŞ GÖNDERDİK YİNE GÖNDERECEĞİZ’

Seçime 14 gün kala Yeşil Sol Parti, ülkenin çeşitli yerlerinde çalışmalarını sürdürüyor. Mahalle aralarındaki seçim bürolarının açılışından, meydanlardaki halk buluşmalarına kadar büyük bir coşkuyla karşılanan Yeşil Sol Parti’nin bugün ki adresi Bağcılar Meydanı oldu. Coşkulu bir kalabalığın toplandığı meydanda Pervin Buldan konuşma gerçekleştirdi. Buldan’ın konuşması sık sık sloganlar ile kesildi.

Pervin Buldan, seçim çalışmaları için gezdikleri her yerde aynı kararlılığı gördüklerini belirtti. Halkların karar verdiğini sözlerine ekleyen Buldan, şöyle konuştu:

“Her yerde aynı morali ve kararlılığı görüyoruz. Türkiye halkları kararını vermiş. Tayyip gidecek, AKP gidecek, MHP gidecek, göndereceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın. Şimdi diyorlar ki ‘yine gitmezlerse’, hiç kimse kaygılanmasın sevgili halkımız. Biz onları yerel seçimlerde İstanbul’dan nasıl gönderdiysek 14 Mayıs’ta da aynı şekilde göndereceğiz. İstanbul için de aynı şeyi söylüyorlardı. Ne oldu? Tıpış tıpış gittiler, arkalarına bakmadan gittiler. Şimdi de tıpış tıpış göndereceğiz.”

‘İKTİDARIN GİDİŞİ KADINLARIN ELİYLE OLACAK’

Buldan’ın konuşması sloganlarla sık sık kesildi. Kitle, “patates soğan güle güle Erdoğan” diye bağırarak pahalılıktan yakındı. Buldan ise “Halkımız ‘patates soğan’ diyor onlar ‘halkın patates soğan derdi yok’ diyorlar. Saraylarda yaşayanlar, İstanbul halkının ne yaşadığından haberleri yok. Onlar kendi akrabalarından, onlara yakın olan herkesten haberleri yok. Halk yoksulluk mu yaşıyor, çaresizlik mi yaşıyor? Bunları bilmezler, onlar ülkeyi toz pembe görüyorlar. Oysa halkımızın geçim, gençlerimizin geçim derdi var. Kadınlara şiddeti baskıyı, 21 yıllık iktidarı döneminde en fazla uygulayan ve en fazla yok sayan bu iktidarın gidişi kadınların eliyle olacak” diyerek karşılık verdi.

 

‘KÜRT HALKINA YAPILAN ZULMÜN HESABINI SANDIKTA SORACAĞIZ’

Sandıklara gittiğiniz zaman elinizi vicdanınıza koyun diyerek sözlerine devam Buldan, şöyle konuştu:

 

“Tayyip bey, her cumartesi Cumartesi Anneleri’nin hesabını sormaya geldik deyin. İki yıldır Urfa adliyesinin önünde oturan Emine Şenyaşar’ın hesabını sormaya geldik deyin. Şu an cezaevlerinde olan Selahattin Demirtaş’ın, Gülten Kışanak’ın, Figen Yüksekdağ’ın, Sebahat Tuncel’in Bekir Kaya’nın Selçuk Mızraklı’nın Ayla Akat Ata’nın hesabını sormaya gelmeye geldik deyin. Kürt halkına 21 yıldır yapılan zulmün hesabını sormaya geldik deyin. Bu hesabı attığımız oylarla soracağız.”

Buldan, seçim güvenliğine dair çalışmalar yaptıklarını söylerken, gençlerden ve kadınlardan sandıklara sahip çıkmasını istedi.