Yeni zamla asgari ücretli nelere ne kadar harcama yapabilir?

Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın araştırma birimi BİSAM, 8 bin 500 TL olarak açıklanan yeni rakamla birlikte asgari ücretli çalışanların neye ne kadar harcama yapabileceklerini derlediği bir araştırma yayınladı.

Yeni zamla asgari ücretli nelere ne kadar harcama yapabilir?
Yayınlama: 26.12.2022
A+
A-

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın araştırma birimi BİSAM, 8 bin 500 TL olarak açıklanan yeni asgari ücretle bir işçinin hangi harcamaları yapabileceğine dair bir araştırma yaptı.

TÜİK Tüketim Harcamaları Araştırması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Asgari Ücret İstatistikleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre eşi çalışmayan ve 2 çocuklu asgari ücretli, eline geçen ücret ile kendisi ve ailesi için gıdaya günlük 82 TL, öğün başına 27 TL ayırabiliyor. Verilere göre asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 6.8 TL.

Eğer aile dışarıdan yemek söylemek isterse aylık ayırabileceği tutar ancak 323 TL olacak.

Endeksa.com veritabanı sonuçlarına göre Kasım 2022 tarihi itibari ile Türkiye genelinde ortalama kiralık evlerin metrekare fiyatının 58.6 TL olduğunu açıklayan BİSAM araştırmasında, “Asgari ücretlinin kira (gerçek ve izafi kira) için ayırabileceği tutar ise sadece 1.700 liradır. Buna göre asgari ücretli kiraya çıkmak istediğinde ortalamada kasım fiyatları ile ancak 29 metrekarelik bir daire tutabilmektedir. Asgari ücretli İstanbul’da ise ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabilecektir. O da fiyatlar değişmezse. Bunun alternatifi ise sağlıksız bir çevrede, kentsel donatı hizmetlerinin en az olduğu, deprem riski altındaki konutlarda yaşamaktır” bilgisine yer verildi.

BİSAM verilerine göre asgari ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar aylık 74 lira her bir çocuk için 37 lira olacak.

Asgari ücretlinin en yoksul yüzde 20’lik dilimin harcamalarına göre çeşitli ürün gruplarına ayırabileceği pay şöyle:

BİSAM’ın araştırmasına göre, asgari ücretlinin çeşitli ürün gruplarına ayırabileceği pay şöyle:

Haber Merkezi