Yeliz Toy: MEB’in karne hediyesi yalan mı?

Karne gününde bakanlığın müjde diye duyurduğu açıklamasına tepki gösteren Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, “Bakan’ın müjde olarak ilan ettiği kitapları alamadılar. Her öğrenci bir kitap almayı beklediği halde okullardan elleri boş döndüler” dedi.

Yeliz Toy: MEB’in karne hediyesi yalan mı?
Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın karne hediyesi olarak müjdelediği kitaplar da öğrencilere ulaşmadı. Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bugün Türkiye’de 19 milyon, Bursa’da yaklaşık 707 bin öğrenci karne aldığı hatırlatıldı. Karne törenine İstanbul’da katılan Bakan Özer, öğrencilere yarıyıl tatili nedeniyle iki sürprizleri olduğunu belirtti.

Bakan Özer, karne töreninde öğrencilere “Bunlardan bir tanesi karne alan tüm öğrencilerimize kitap hediye ettik. 81 ilde, 922 ilçede, tüm öğrencilerimize karneyle birlikte bir kitap verildi. Dolayısıyla öğrencilerimizden istirhamımız kendilerine hediye edilen kitapları 15 gün içinde okumalarıdır” dedi.

Yeliz Toy ise bakanın açıklaması üzerine şunları kaydetti: “Fakat bugün Bursa’da karne alan öğrenciler, Bakan’ın müjde olarak ilan ettiği kitapları alamadılar. Her öğrenci bir kitap almayı beklediği halde okullardan elleri boş döndüler. MEB’teki bu ciddiyetsizlik, öğrencilere hayal kırıklığı yaşatan bu keyfilik, eğitim alanının nasıl yönetildiğini karne günü bile sözlerle, müjdelerle, gerçeklerin örtüşmediğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bakanlık’tan verilen rakamlar, okullaşma oranları, okullardaki kitap sayısı, hedeflerimize ulaştık ilanları, vitrine çıkarılan projeler, yatırımlar, vaatler ne kadar gerçekçi bir kez daha bakalım.”

“Tüm öğrencilerimize karne hediyesi kitap verdik” müjde diye duyurulmasına da tepki gösteren Toy, “Bu ciddiyetsizlikle yönetilen eğitim alanı, gerçekleşmesi mümkün olmayan taleplerle okul yöneticilerini zora soksa da, mümkün olmadığını söylememişlerdir belki. Eğitim-İş olarak biz söyleyelim: Okullarda öğrenci mevcuduna yetecek kadar kitap yok. Olsa bile kitapların bir akşamda hazırlanması, yaş grubuna göre tasnif edilmesi mümkün değil. Bugün öğrencilere karne hediyesi olarak kitap dağıtılamadı. Zaten daha önce okulları, sisteme girilen kitap sayıları ile yarıştırdıkları ve böylece ilan ettikleri rakamlar da gerçekçi değildi.
Tıpkı karne hediyesi kitaplar gibi…”

Haber Merkezi