Yalova’da sokak hayvanları hastalığın pençesinde

Yalova’da bulunan Yalova Katı Atık Birliği Hendere çöplüğüne bırakılan yüzlerce sokak köpeği hastalıklarla mücadele ederken, bazı köpeklerde ise açık yaralar ve gözlerinde iltihaplanma meydana geldi.

Yalova’da sokak hayvanları hastalığın pençesinde
Yayınlama: 18.01.2023
A+
A-

Yalova’da bulunan Yalova Katı Atık Birliği (YAKA) Hendere çöplüğünde çekilen fotoğraflar bölgede bulunan sokak hayvanlarının yaşadığı çileyi gözler önüne serdi.

Gazeteci Yüksel Baysal’ın köşe yazısında yer alan bilgiye göre Yalova’da bulunan bütün belediyelerin çöplerini attığı bölgede yüzlerce sokak köpeği bulunuyor, köy ve ilçelerden toplanan sokak köpekleri de bu noktaya atılıyor.
Hayvan severlerin paylaştığı bilgiye göre buradaki köpeklerin büyük kısmı ciddi derecede hastalık taşıyor ve açık yaraları bulunuyor. Bazı köpeklerin gözlerinde ileri derecede iltihaplanma bulunurken, bazı köpeklerin gözlerinden kan akıyor.

Belediyeler ise bölgeye mama desteği sağlarken, maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavi uygulamakta yetersiz kalıyor.

Köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Yalova Topçular bölgesinde bulunan YAKA-Yalova Katı Atık Birliği, Handereçöplüğünde çekilmiş fotoğraflar feci…
Konum olarak Taşköprü Belediye sınırları içinde ancak Yalova merkez ve tüm ilçe belediyelerinin çöp attığı bir bölgeden söz ediyoruz.
Çöplüğün içinde ve İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan Topçular İskelesinden çöplüğe kadar giden yol üstünde yüzlerce köpek var. Genelde buraya köy ve ilçelerden toplu köpekler atılıyor; pek başka şehirde yapıldığı gibi…
Hayvanseverlerin söylediğine göre Yalova-Kaytazdere ile Altınova Belediyesi bu bölgeye besleme desteği veriyorancak imkansızlıklardan dolayı tedavi desteğiveremiyor. Hayvanların büyük kısmı ciddi derecede hasta ve açık yaraları var, gözleri iltihaplı, hatta kan akıyor. Buradaki hayvanlar her gün acı çekerek, can çekişerek ölüyorlar.”

Haber Merkezi