Yabancı seçmen sayısı 1 milyon 325 bin

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, güncel ‘yabancı seçmen’ sayılarını açıkladı. Toplam yurtdışı doğumlu seçmen sayısının 1 milyon 325 bin olduğunu belirten Adıgüzel, en fazla yurtdışı doğumlu seçmenin doğduğu iki ülkenin 347 bin 763 seçmen ile Bulgaristan ve 209 bin 394 seçmen ile Almanya olduğunu belirtti.

Yabancı seçmen sayısı 1 milyon 325 bin
Yayınlama: 05.04.2023
A+
A-
CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel, güncel ‘yabancı seçmen’ sayılarını açıkladı. Adıgüzel, en fazla nüfusun olduğu iki ülkenin Bulgaristan ve Almanya olduğunu belirtti.

CHP’li Adıgüzel, “Seçmen listelerinde yurtdışı doğumlu seçmenlerin doğduğu ve bizim özel olarak odaklandığımız 5 ülke var. Bunlar Suriye, Afganistan, İran, Irak ve Libya. Buna göre Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran doğumlu olan 240 bin civarı seçmen var. Bunların 167 bini Suriye, 23 bini Afganistan, 21 bini İran, 16 bini Irak, 6 bini ise Libya doğumlu” dedi.

Riskleri tespit etmek için detaylı analizlere devam ettiklerini ifade eden CHP’li Adıgüzel, “1.3 milyon sayısının tamamının, kamuoyunda endişe yaratan ‘yabancı seçmenleri’ ifade etmediğini net olarak söyleyebiliriz. Örneğin; bu sayı içerisinde Bulgaristan doğumlu ve vatandaşımız olan 342 bin, Almanya doğumlu ve vatandaşımız olan 209 bin seçmen yer alıyor” ifadelerini kullandı. Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde devam etti:

KAYGILARINI ANLIYORUM: YSK’nin son seçmen listesinde, AKP’nin sınırlarımızda uyguladığı açık kapı politikası sonucu ülkemize kontrolsüz girişlerin yaşandığı Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran doğumlu olan 150 bin civarı ilk defa oy kullanmak üzere 240 bin civarı seçmen bulunduğunu tespit ettik. Vatandaşlarımızın seçim güvenliği hakkındaki kaygılarını anlıyorum. Tüm bu kaygıları paylaştığımızı ve her bir riske karşı alternatif planlar üzerinde titizlikle çalıştığımızı herkesin bilmesini isterim.

TİTİZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ: Ayrıca asılsız paylaşımların gerçek risklerin kontrolünü zorlaştırdığını, bir panik dalgası yaratmanın en çok demokrasi isteyenlere zarar verdiğini belirtmeliyim. Herkesin samimiyetle seçimin güvenliğini istediğine şüphe yok. Fakat hep birlikte daha dikkatli olmalıyız. Seçim güvenliğine ilişkin bilime dayanan, kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. 2019 yerel seçimlerinde tüm Türkiye’de oyların güvenliğini başarıyla sağlayan çalışmalarımızı daha da geliştirdik. 2023’te de her bir oyun güvenliği için titizlikle çalışmaya devam ediyoruz. Her riski hesaplıyoruz, her alanda önlem alıyoruz, canla başla çalışıyoruz. Türkiye’nin demokrasiye inanan her vatandaşıyla birlikte 14 Mayıs’ta millet iradesinin seçim sonuçlarına yansımasını sağlayacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın, hep birlikte başaracağız.