Uludağ’da kar olmayınca turizm tesisleri de boş kaldı

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Uludağ, yılbaşına bu sene kar yağışı olmadan girecek. 

Uludağ’da kar olmayınca turizm tesisleri de boş kaldı
Yayınlama: 31.12.2022
A+
A-

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Uludağ’da hiç kar olmamasından kaynaklı otel sahipleri, Uludağ esnafı, kayak öğretmenleri taksi şoförleri ve Uludağ’a malzeme satan yüzlerce Bursa esnafı büyük mağduriyet yaşıyor.

Uludağ İşletmeciler Derneği, “Son 10 yılda yaşanan iklim değişikliği ile düşen kar yağışı miktarı karşısında Kayseri Erciyes, Erzurum Palandöken, Bolu Kartalkaya, Kastamonu Ilgaz, Kars Sarıkamış dahil birçok merkezde belediyeler tarafından suni karlama sistemi yapılıyorken, Bursa Uludağ’da bu sistemin kurulmaması kayak severlerin yanı sıra Bursa esnafını ve biz işletmeleri de zor durumda bıraktı” dediler.

BU DÜŞÜNCEYLE DAĞLARI KIŞ GÜNÜ İHYA EDERKEN MAALESEF BURSA SINIFTA KALDI

Uludağ’da sezonluk olarak çalışan esnaflar da, “Şimdi sorgulamak lazım. Tamam doğa olayıdır, ekolojik denge bozulmuştur, kar yağmayabilir ama Uludağ dışındaki tüm kayak merkezleri aynı sorunu yaşamasına rağmen zamanında alınan tedbirlerle yapılan suni karlama sistemini devreye alarak beyaz örtüde kayak yapıyor. İşte Kartalkaya; geçen sezonu yeterli yağış olmadığı için hüsranla kapatan turizmciler bu yıl işi şansa bırakmadı. Kartalkaya’da makineyle her gün pistlere kar yağdırılarak karın keyfi her şartta doyasıya yaşanıyor. Erciyes’te de durum aynı. Global ısınma tehdidi ile beraber kayak merkezlerinde karsız kalma, kar yağmama ve pistleri açamama gibi bir ihtimal belirdi. Buna da teknolojik olarak üretilen yegâne çözüm suni karlama sistemidir. Bu düşünceyle hareket edenler dağları kış günü bile ihya ederken maalesef Bursa bu konuda sınıfta kaldı” dedi.

Geçen yıl Uludağ’da 17 Aralık’ta 50 santimetreye kadar ulaşan kar kalınlığı ile birlikte sezon açılmıştı.