Uludağ’a keyfe keder helikopter pisti: ‘Yapılan Bursa halkına ihanettir’

Uludağ Milli Park’ında bulunan Kirazlıyayla piknik alanına helikopter pisti yapılmasına CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve DOĞADER Başkanı Sedat Güler tepki gösterdi.

Uludağ’a keyfe keder helikopter pisti: ‘Yapılan Bursa halkına ihanettir’
Yayınlama: 18.09.2023
A+
A-

Uludağ’da piknik alanı ve 1. Derece Sit Alanı olan bölgeye helikopter pisti yapılmasına CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve DOĞADER Başkanı Sedat Güler tepki gösterdi. Sarıbal, helikopter pistinin yapıldığı bölgede endemik bitkilerin olduğunu ve yapılanın Bursa halkına ve Uludağ’a saldırı olduğunu söyledi.

 ULUDAĞ’A ADETA KATLİAM DERECESİNE VARACAK OPERASYON

 Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının karşı tarafa kiraladığını ve Milli Parklarla sözleşme yaptığını dile getiren Sarıbal, “Her zaman yapılan hülle yoluyla işletmesini açık artırmayla almış, daha sonra bir otele Swissotel’e vermiş. Swissotel belli ki buraya bir yatırım yapıyor. Ama kendisine gelecek olan turistleri herhalde buraya indirmek için bu güzelim alanı katlediyor. Peki Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ne yapıyor. Vali ne yapıyor? Tarım Orman Köy İşleri Bakanlığı ne yapıyor? Gözümüzün içine baka baka adeta herkesin gördüğü bir alanda piknik alanı, birinci derecede sit alanı, bırakın mıcır dökmeyi, bırakın toprağa oymayı, elleyemezsiniz, hiçbir şey yapamazsınız. Birinci derecede doğal sit alanı olmasının özelliği bu. Gelmişler burayı kazımışlar, şimdi de mıcır dökmüşler, beyefendiler buraya pist yapıp helikopterle gelecekler. Ya utanmıyorlar mı bunlar? Üç dört kilometre ileride oteller bölgesinde helikopter pisti var. Beyefendiler bu kadar mı lüks yaşayacaklar? Bu kadar mı hainlik? Bu kadar mı Uludağ’a adeta katliam derecesine varacak operasyon?” dedi.

BURSA’NIN EN ÖNEMLİ KAYNAĞINA SALDIRI

Yapılanın dağa, ülkenin ve Bursa’nın en önemli kaynağına saldırı olduğunu, valiliğin ve Milli Parlar Bölge Müdürlüğünü uyardıklarını ifade eden Sarıbal, “Burası babanızın malı değil, halkın malı. Burada onlarca endemik bitki var. Bitki örtüsü var. Bütün bu yetkilileri uyarıyoruz. Bu yapılan Bursa halkına, Uludağ’a saldırıdır. Kimin yaptığının da bir önemi yoktur. Otel sahibi, öbürü, beriki hiç fark etmez. Yazıktır. Bu hareket yapılmaz. Derhal tekrar eski haline döndürülmesi, buranın doğal halde bırakılması, insanların günübirlik piknik alanı olarak durması mümkün. Sonuçta helikopter acil bir durum olduğunda zaten bu zemine inebilir. Ama bu kadar acımasızca, doğal yapısı bozulup helikopter buraya indirilemez. Bu açıkça arkasında başka planların da olduğunu, büyük projelerin olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bütünüyle Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na da bir uyarımız olsun. Kiralık olarak verdiğiniz ama Milli Parklar’dan kiraladığınız bu yerde neler yapıldığının farkında mısınız? Onlar belki bir şirket, para kazanmak için bunu yapıyorlar. Ama siz Bursa’nın her yerinden para kazanıyorsunuz. Bu işin içindesiniz. Bir de sizin hangi gözle baktığınızı görelim diyoruz. O yüzden Bursa’ya en yüksek sesle sesleniyoruz. Uludağ sadece Bursa’nın değil. Uludağ Türkiye’nin, Uludağ dünya mirası. Yani hepimizin, yani insanlığın. Gelin hep beraber bir kez daha ses çıkarın. Uludağ’a dokunmayın. Kirazlıyayla’ya dokunmayın. Piknik alanlarına dokunmayın. Yani para her şey değil. Oksijen, yaşam, su… Uludağ giderse suyunuz da olmaz, oksijeniniz de olmaz. Tüm Bursa halkını göreve ve sorumluluğa davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

BURSA’DAKİ KORUMA ALTINA ALINMIŞ TARİHİ BİR BİNAYI YIKMAKLA, YAYLAYI BU HALE GETİRMEK ARASINDA HİÇBİR FARK YOKTUR

Otel şirketiyle protokol yapıldığını ve bölgenin Milli parklar tarafından kiralandığını söyleyen Sedat Güler, “Burası halka açık bir yayladır. Yani Bursalıların günübirlik piknik yaptığı bir alandır. İkincisi, burada endemikler vardır. En önemlisi Uludağ çiğdemleri çıkar burada ilkbaharda. Üçüncüsü, birinci derece sit alanıdır burası. Yani Bursa’daki koruma altına alınmış tarihi bir binayı yıkmakla, şu yaylayı bu hale getirmek arasında hiçbir fark yoktur.” dedi.

Haber Merkezi