Uludağ Alan Başkanlığı Meclis’te kabul edildi: Kim, ne oy verdi?

Uludağ Alan Başkanlığı’nın kabul edildiği TBMM Genel Kurulu’na AK Parti ve MHP milletvekilleri büyük oranda katılım sağlarken, muhalefet milletvekilleri düşük katılım gösterdi. Teklif, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Uludağ Alan Başkanlığı Meclis’te kabul edildi: Kim, ne oy verdi?
Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

(T)Alan Başkanlığı olarak ifade edilen ve Uludağ’da artacak yapılaşmayla beraber doğanın tahribatını hızlandıracak olan Uludağ Alan Başkanlığı kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

AK Parti ve MHP milletvekillerinin muhalefet milletvekillerine oranla daha fazla katılım gösterdiği görüşmede teklif 248 kabul, 82 ret oyuyla kabul edildi. Görüşmeye 251 milletvekili katılmadı.

Genel kurula katılan 217 AK Parti ve 31 MHP milletvekilinin tamamı Uludağ Alan Başkanlığı için kabul oyu verdi. Kurula AK Partili 69, MHP’li 19 milletvekili katılmadı. AK Partili milletvekillerinin yüzde 76’sı, MHP’li milletvekilinin ise yüzde 62’si genel kurula katılım gösterdi.

Muhalefet milletvekilleri tarafından verilen 82 ret oyunun 56’sı CHP, 15’i İYİ Parti, 9’u HDP, 2’si ise TİP milletvekillerine ait.

Genel Kurula CHP ve İYİ Partili milletvekillerinin yüzde 59’u, HDP’li vekillerin yüzde 84’ü, TİP milletvekillerinin yüzde 50’si katılım göstermedi.

Kaynak: Önder Algedik

Haber Merkezi