Uğur Mumcu Bursa’da anıldı

30 yıl önce öldürülen gazeteci Uğur Mumcu bugün Bursa’da anıldı.

Uğur Mumcu Bursa’da anıldı
Yayınlama: 24.01.2023
A+
A-

30 yıl önce aracına yerleştirilen bombayla evinin önünde katledilen Uğur Mumcu Bursa’da anıldı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi’nin çağrısıyla Setbaşı’nda buluşan yurttaşlar, Heykel’e yürüyüş gerçekleştirdi.

Setbaşı’nda yapılan açıklamada konuşan ÇGD Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz, Mumcu’nun devlet içindeki çete ve tarikatları, devlet kaynaklarını tüketenleri yıllar önce yazdığını söyledi. Deniz, “Ülkesini ve halkını aydınlatmaktan başka kaygısı olmayan aydınlar sadece gerçekleri ve doğruları anlattıkları için, karanlık odaklar tarafından sürekli hedef gösterildi. Kimi zaman yazdıkları nedeniyle tutuklanarak hapse atıldı, kimi zaman iktidar güçleri ve yandaşları tarafından açık açık tehdit edildi, kimi zaman da tıpkı Uğur Mumcu gibi vahşice katledildi.” dedi.

Bugün de gazetecilere yönelik baskının devam ettiğini söyleyen Deniz, “Uğur Mumcu’yu uğurlayan milyonlar ve gerçekleri halka ulaştırmaya çalışan gazeteciler yok edilemiyor, yok edilmeye çalışıldıkça çoğalıyor. Ülkemizin üzerindeki karanlık ablukaya karşı ‘hayır’ diyenler gücünü, Mumcu gibi yürekli insanlardan alıyor.” şeklinde konuştu.

Deniz, “Mumcu’nun katili olan sistemin uzantıları bilmelidir ki; onurlu, şahsiyetli, önce bilgi ardından fikir sahibi her gazetecinin kalemi ayrı bir Uğur Mumcu olarak sonsuza dek var olacaktır.” dedi.

Haber Merkezi