Türkçe’den 70 ortalamayı tutturamayan sınıf geçemeyecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ürkçe’den 70 alamayan öğrencilerin sınıf geçemeyeceklerini belirtti, mevcut mevzuat varken mülakat sisteminin devam edeceğini söyledi.

Türkçe’den 70 ortalamayı tutturamayan sınıf geçemeyecek
Yayınlama: 23.09.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ülke TV’de konuk olduğu canlı yayında, önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğine ilişkin bilgi verdi. Tekin, “Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek” dedi.

Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenleme sonrasına ilişkin olarak ise sınavların online değil yüz yüze yapılacağını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak.”

Haber Merkezi