TRT müfettişleri, Libya’daki haber kaynaklarını gözaltına aldırmakla tehdit etmiş

TRT’de açığa alınan savaş muhabiri Elif Akkuş’un avukatlığını yapan Hüseyin Ersöz, 3 TRT müfettişinin Libya’da haber kaynaklarını tehdit ettiğini ileri sürdü.

TRT müfettişleri, Libya’daki haber kaynaklarını gözaltına aldırmakla tehdit etmiş
Yayınlama: 20.09.2023
A+
A-

TRT’nin 25 yıllık savaş muhabiri Elif Akkuş, gerekçe gösterilmeden 3 ay görevden uzaklaştırılmıştı. Akkuş’un açtığı davaya ilişkin bugün sosyal medya hesabından açıklama yapan avukat Hüseyin Ersöz, savaş sırasında muhabirlerin çalışmalarını araştırmak için TRT’nin 3 müfettişinin Libya’ya gittiğini ve burada Libyalı haber kaynaklarını gözaltına aldırmakla tehdit ettiğini söyledi.

Ersöz paylaşımında söz konusu müfettişlerin görevden el çektirilmelerini ve haklarında soruşturma başlatılmasını talep ettiklerini duyurdu.

Ersöz paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“TRT Haber Muhabiri Elif Akkuş, keyfi şekilde açığa alınmıştı. Bu işleme karşı İdari Yargıdaki süreç devam ediyor. Ama öğrendik ki 3 TRT Müfettişi, ‘savaş sırasında’ yapılan habercilik çalışmalarını araştırmak için Libya’ya gitmiş. Haber kaynağı kişileri sorgulamış, onları ‘sizi gözaltına aldırırız’ diyerek tehdit etmiş. Bizlere ‘bir müfettişin çocuğunun sağlık sorunları var, ifade almayı bu sebeple erteliyoruz’ denilirken, bu sırada Libya’dalarmış. Bugün TRT Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’na sunduğumuz dilekçelerle, 3 Müfetişin, Müfettişlik Etik Kurallarına aykırı davranışı nedeniyle, ‘görevden el çektirilmelerini’ ve ‘haklarında soruşturma başlatılmasını’ talep ettik. Teftiş Kurulu ve Mali İşlere sunulan dilekçeler hemen kabul edilirken, Genel Müdürlüğe sunulan dilekçe için meslektaşımın uzun süredir bekletildiğini de not düşelim.”

Haber Merkezi