TRT, kurum dışı yapımlara milyonlarca lira harcamış

Gazeteci Murat Ağırel, son üç yıl içinde TRT’nin kurum dışı yapım ve programlara 5.4 milyon TL harcadığını açıkladı.

TRT, kurum dışı yapımlara milyonlarca lira harcamış
Yayınlama: 14.01.2023
A+
A-

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel, bugün yayınladığı yazısında TRT’nin kurum dışı harcamalarına tepki gösterdi. Son üç yıl içinde kurum dışından temin edilen yapımlara 5.4 milyar TL harcandığını söyleyen Ağırel, “Marketten peynir alamıyoruz ama saçma sapan dizilere iktidar propagandasını beslesin diye 5.4 milyar lira harcayabiliyoruz.” sözleriyle TRT’ye tepki gösterdi.

Henüz 2022 faaliyet raporunun yayınlanmadığını söyleyen Ağırel, TRT’nin bünyesinde kaliteli ve tecrübeli elemanları, son teknoloji ekipmanları ve olanakları olmasına rağmen kurum dışı yapım ve programlara çok yüksek paralar ödediğini söyledi.

“RAHAT RAHAT PARA KAZANSINLAR DİYE”

Ağırel’in şunları yazdı:

“TRT 2018-2021 yıllarında kurum dışı temin edilen ‘haber ve haber program gideri’ için 2.9 milyar TL, 2018-2021 yılları arasında ise ‘yapım ve program gideri’ için de 2.4 milyar TL ödemiş. Üç yıl içinde kurum dışı yapımlar için 5.4 milyar TL harcamışlar.

Rahat rahat para kazansınlar diye, özür dilerim rahat rahat keyif yapın diye bu diziler, filmler alınıyor.  Üstelik bunları alırken öyle ihale mihale, Sayıştay ile uğraşılmasın diye 2015 yılında yayımlanan bir yönetmelikle çözüme de kavuşturuldu. Marketten peynir alamıyoruz ama saçma sapan dizilere iktidar propagandasını beslesin diye 5.4 milyar lira harcayabiliyoruz. Bu paraların ve harcayanların peşine tek tek, isim isim düşeceğim.”

Haber Merkezi