TRT 1 frekans ayarı nasıl yapılır?

TRT 1 ekranlarında yayınlanan EURO 2024 maçlarını takip edebilmek için izleyicilerin frekans ayarlarını güncellemesi gerekiyor.

TRT 1 frekans ayarı nasıl yapılır?
Yayınlama: 06.07.2024
A+
A-

EURO 2024 heyecanı sürerken, A Milli Takım’ın çeyrek finale yükselmesiyle beraber milli maç heyecanı da artmaya başladı.

Türkiye’de de milli maçlar TRT 1 tarafından yayınlanıyor. Ancak TRT 1 sinyalleri ülke dışına uzandığı için maçlar esnasında şifreleme yapıyor. EURO 2024’ü TÜRKAT 4A uydu üzerinden şifresiz izlemek için ise TRT 1 frekans ayarlarında güncelleme yapmak gerekiyor.

TRT 1 FREKANS AYARI NASIL YAPILIR?

EURO 2024 maçlarını TRT 1’den canlı izleyebilmek için kumandanızla frekans güncellemesi yapmanız gerekiyor. Ayarlar menüsünden, kanal ayarlarına girip manuel ayarlama seçeneğini seçerek aşağıdaki yeni frekans bilgilerini girerek maçları takip edebilirsiniz.

UYDU: Türksat 4A

Frekans: 11794

Polarizasyon: V (Dikey)

Sembol Oranı 30000

FEC: 3/4

Frekans ayarından sonra sinyal yok hatası alan kullanıcıların farklı bir yol izlemesi gerekmektedir. TV’de bulunan gelişmiş ayarlar menüsüne giren kullanıcılar, kanal ayarlama bölümüne geçerek manuel ayarlama seçeneğini seçmelidir.

Sonrasında, Transponder ekranına gelen kullanıcılar, TRT’nin yeni frekans bilgilerini 11794/V/30000 olarak değiştirmelidir. Bu işlemi tamamladıktan sonra, güncelleme seçeneğine tıklayarak işlemi sonlandırın. Yeni frekans bilgileri girildikten sonra sinyal gücü artacak ve EURO 2024 maçları kesintisiz olarak izlenebilecektir.

TRT 1 ŞİFRESİ NASIL KALDIRILIR?

Kullanıcılar, alternatif olarak ayarlar veya kurulum menüsüne girerek tek kanal arama seçeneğini kullanmalıdır. Uydu alanında “Türksat 42° E” ve “Türksat Ankara Paket” seçeneklerini belirleyip şebekede ara kısmını açık konuma getirin.

TRT 1 frekans güncellemesini manuel olarak gerçekleştirmek için Biss Key veya TP eklemeniz gerekmektedir.

Kumandanızdaki menü tuşuna basarak televizyonun ayarlarına girin, ardından menüden “Transponder” veya “Transponder Ekle” seçeneğini bulun. Bu seçenek genellikle ayarlar veya kanal ayarları bölümünde yer almaktadır.

Transponder Ekle seçeneğine girdikten sonra, kumandanızdaki mavi tuşa basarak TP ekleme ekranına geçin. Yukarıda belirtilen güncel frekans bilgilerini girdikten sonra “OK” tuşuna basarak frekansı kaydedin.

Menüden çıkarak kanal ekranına dönmek için “Exit” tuşuna basın. Yeni eklenen kanallar genellikle kanal listesinin sonunda bulunur.

Kanal listesinin sonuna giderek TRT 1 HD’yi bulun. Bu ayarları tamamladıktan sonra EURO 2024 maçlarını uydu üzerinden canlı olarak izleyebilirsiniz.

Haber Merkezi