Toplam 7 bin 94 sandıkta farklılık tespit edildi

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharreme Erkek 14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde toplam 7 bin 94 sandıkta farklılık tespit ettiklerini ve gerekli itirazları yaptıklarını söyledi.

Toplam 7 bin 94 sandıkta farklılık tespit edildi
Yayınlama: 17.05.2023
A+
A-

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharreme Erkek seçimlerdeki usulsüzlüklere dair parti genel merkezinde açıklamalarda bulundu.

Erkek, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 201 bin 807 sandığın yüzde 99.9 oranında ıslak imzalı tutanaklarının sisteme girildiğini ve her oyu takip ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettiklerini söyleyen Erkek, Kılıçdaroğlu aleyhine olan farklılıkları tespit ederek pazartesi günü saat 17.00 itibariyle itirazların yapıldığı bilgisini verdi.

Erkek, milletvekili seçimleri için de 4 bin 825 sandıkta İYİ Parti ve CHP aleyhine farklılık tespit ettiklerini ve bunlar için de itirazlar yapıldığını kaydetti.

Erkek bazı sandıkları örnek vererek şunları söyledi:

“Sultangazi Nuri Pakdil Anadolu Lisesi Kemal Kılıçdaroğlu 260 oy almış 76 olarak yazılmış Erdoğan 73 almış Erdoğan’a 248 yazılmış, sonrasında Kılıçdaroğlu 260 Erdoğan 72 olarak düzeltilmiş. Elazığ 1005 nolu sandıkta Kılıçdaroğlu’nun 95 oyu sisteme Muharrem İnce’ye yazılmış ve düzeltilmiş. Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz. Her oyu takip ediyoruz. Yanlış bilgilendirme de maalesef hepimizi çok yoruyor.”

28 Mayıs’taki seçimin çok daha basit olacağını söyleyen Erkek, “14 Mayıs’taki seçimin kazananı olmadı. Cumhurbaşkanı güven oyu alamadı. Yeni bir maça çıkılacak ve sıfır sıfır başlıyor. O yüzden herkes sandığa gitsin. 14 Mayıs’ta sandığa gitmeyen milyonlarca insan, oyu geçersiz olan insan sandığa gitsin. Liyakatsizlik ortada ve Türkiye’nin sorunları artarak devam ediyor.” dedi.

Haber Merkezi