TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin 17. Genel Kurulu başladı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin 17. Dönem Olağan Genel Kurulu düzenleniyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin 17. Genel Kurulu başladı
Yayınlama: 09.12.2023
A+
A-

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 17. Dönem Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriliyor.

Mevcut Başkan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Fevzi Çakmak’ın tek aday olduğu genel kurul seçimi çoğunluk aranmaksızın tek liste ile yapılıyor.

Düzenlenen genel kurula İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, ve TMMOB Bursa Şube Başkanları katıldı.

Genel Kurul’da konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Dr. Fevzi Çakmak, konuşmasına Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve tüm tarım camiası ve meslektaşlarına saygı ve özlemle başlayarak, 17. Dönem görev süreleri boyunca yaptıkları çalışmaları ve sektördeki sorunları ele aldı.

Çakmak, şube olarak meslektaşların dayanışmasını artırmak, bilgi güncellemelerini sağlamak, kamu kurumlarıyla işbirliği yaparak çiftçilere katkıda bulunmak amacıyla etkinlikler düzenlediklerini vurguladı. Ayrıca, sağlık alanında Biyosidal Uygulayıcı Eğitimi yetkisi aldıklarını ve düzenli eğitimler sunduklarını belirtti.

Başkan, 2023’te yaşanan Kahramanmaraş depremi ve İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına da değindi.

Çakmak, tarımın, su, toprak ve hava gibi doğal kaynaklarının korunması gerektiğini ve bilimin önemli bir rehber olduğunu söyledi. Felaketlerin nedenlerini göz önünde bulundurarak, yeni yerleşim alanları oluşturmanın yeni felaketlere davetiye çıkaracağını belirtti.

Sözlerine devam eden Çakmak, Ziraat Fakülteleri ve tarım eğitiminin sorunlarına dikkat çekti. Mezun olan Ziraat Mühendislerinin iş bulmakta zorlandığını ve aldıkları eğitimin dışında işlerde çalıştığını belirterek, Ziraat Fakültelerinin alt yapı ve kadro bakımından donanımlı olması gerektiğini vurguladı.

Çakmak, tarım sektöründeki sorunların yanı sıra odalarının çalışmalarını da anlattı. Meslektaşların haklarını savunduklarını ve toplumsal sorunlara duyarlı olduklarını ifade etti.

Tarım sektöründeki sorunların çözümü için tarım alanlarının korunması gerektiğini, üretim planlaması yapılması gerektiğini ve tarımın desteklenmesi gerektiğini söyleyen Çakmak, çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve tarım sigortalarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini belirtti.

Çakmak, tarım sektörünün sosyo-ekonomik önemine dikkat çekti ve pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurgulayarak sektörün geleceği için mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

Haber Merkezi