TİHV’den Onur Ayı raporu: 4’ü çocuk en az 205 gözaltı

TİHV’in Onur Ayı etkinliklerine dair hak ihlallerini derlediği bilgi notuna göre, en az dokuz eylem ve etkinliğe müdahale edildi. Bu müdahaleler sırasında dördü çocuk en az 205 kişi gözaltına alındı.

TİHV’den Onur Ayı raporu: 4’ü çocuk en az 205 gözaltı
Yayınlama: 29.06.2023
A+
A-

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi, Onur Ayı kapsamında 2 – 27 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılmak istenen etkinlikler ve bu etkinliklere katılanlara yönelik hak ihlalleri hakkında bilgi notu hazırladı.

Bilgi notuna göre, en az üç il ve bir ilçede Onur Ayı kapsamında yapılacak her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı. Ayrıca üçü kaymakamlık, biri Rektörlük tarafından olmak üzere toplam dört etkinlik yasaklandı. En az dokuz eylem ve etkinliğe fiziksel şiddet kullanılarak müdahale edildi, dördü çocuk en az 205 kişi gözaltına alındı. En az iki kişi yaralandı. İki ilde barolar tarafından yapılan iki etkinliğe fobik saldırı girişimi oldu. İki ilde (İstanbul, İzmir) valiler sosyal medya üzerinden açıklama yaparak, “Milletimizin ve devletimizin teminatı olan aile kurumumuzu tehdit eden” ve “yasalara ve toplumun değerlerine aykırı” diye ifade ettikleri Onur Yürüyüşleri’ne izin verilmeyeceğini duyurdu.

İstanbul Trans Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesini eleştiren Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü suç duyurusunda bulundu.

ÜÇ KONSERE ENGELLEME

İki müzisyenin iki ilde vereceği üç konser, yaptıkları açıklamaların ardından maruz kaldıkları fobik ve cinsiyetçi tepkiler gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Haber Merkezi