The Economist muhabiri: Erdoğan artık sorgulanıyor

The Economist dergisinin Türkiye muhabiri Piotr Zalewski, ABD Ulusal Radyo Ağı’nda katıldığı programda deprem bölgesinden izlenimlerini aktardı. Zalewski, “Hatay merkezde insanların kendi elleriyle enkazları kazdığını gördüm” dedi.

The Economist muhabiri: Erdoğan artık sorgulanıyor
Yayınlama: 12.02.2023
A+
A-

İngiliz dergisi The Economist’in Türkiye muhabiri Piotr Zalewski, ABD Ulusal Radyo Ağı’nda (NPR) katıldığı bir programda Maraş depremlerinin siyasi sonuçları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Zalewski, “deprem bölgesindeki müdahalelerin yetersiz olduğu” vurgusu yaptı. The Economist muhabiri, “bu gerçeği Erdoğan’ın dahi kabul ettiği” yorumunu yaparak, “Depremlerin sandığa gidecek seçmenlerin zihninde ağır bir yük oluşturacağını” söyledi.

1999 Marmara depreminin Erdoğan’ın seçilmesine zemin hazırladığını belirten Piotr Zalewski, “Erdoğan 2003’te başbakan seçildi ve takip eden 20 yıl boyunca iktidardaydı. Bu süre içinde, bir darbe girişimi, büyük bir yolsuzluk skandalı, hükümet karşıtı protestolar ve bir mülteci krizi atlattı” dedi.

‘HATAY SAVAŞ ALANI GİBİ’

Hatay’ın bir savaş alanına benzediğini belirten Zalewski, “Şehirde bulunan her binanın adeta aylarca bombardımana maruz kalmış gibi yıkıldığını” aktardı. The Economist muhabiri, “Yıkılmış derken kastım, tamamen yerle bir olmak” diye ekledi.

İNSANLAR KENDİ ELLERİYLE ENKAZ KAZIYOR

Zalewski, “Hatay’da bulunduğu sırada birkaç acil yardım ekibini ve resmi arama kurtarma görevlisini şehir merkezinin dışında gördüğünü, merkezde ise insanların kendi elleriyle enkazları kazmasına sebep olacak kadar az ekip bulunduğunu” aktardı. The Economist muhabiri, yapılan müdahalelerin yetersizliğine dikkat çekerek, “Saatlerce ambulans ve ilk yardım beklediği için can veren yaralılar olduğunu gördüm” dedi.

‘İMAR AFFI’NIN SONUCU

İmar affının yol açtığı sonuçlara da değinen The Economist muhabiri, “Konutlar yıllardır deprem yönetmeliği göz ardı edilerek inşa edildi ve hükümet bu sorunu gidermek için gerekli adımları atmadı. Aksine, seçim dönemlerinde oy kazanmak için bir araç olarak kullandı” dedi.

Haber Merkezi