TESK Başkanı Palandöken uyardı: Sahte altında artış

TESK Başkanı Bendevi Palandöken son dönemde altın sahteciliğinin arttığına dikkat çekerek yurttaşların altın alırken dikkatli olması gerektiğini söyledi.

TESK Başkanı Palandöken uyardı: Sahte altında artış
Yayınlama: 23.08.2023
A+
A-

Türk Lirası’ndaki değer kaybına karşı yurttaşlar paralarının değerini korumak için altına yönelirken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken altın sahteciliği konusunda uyarıda bulundu.

Yaptığı yazılı açıklamada son bir yılda yurttaşların altında yüzde 66 kazanç sağladığını söyleyen Palandöken, bunun nedeninin ise altın yatırımının her dönem güvenli bir yatırım aracı olarak görülmesi olduğunu ifade etti.

Palandöken, altında sahteciliğin arttığını belirterek, özellikle internetten ve bilinmeyen yerlerden altın satın almanın risklerine dikkati çekti.

ALTIN ALIM-SATIMINDA DİKAKTLİ OLUN UYARISI

Altında sahteciliğin en fazla sarrafiye ve zincir takılarda görüldüğünü bildiren Palandöken, şunları kaydetti:

“Altın güvenilir yerden, tanıdığınız kuyumcudan veya mahalle esnafından alınır. Güven ilişkisi üzerine gerçek olduğunu bilirsiniz. Ülkemiz için büyük bir önemi olan altını alırken ve satarken rengine, hafifliğine, bükülüp bükülmediğine, ayarına, patentine ve TSE belgesinin olup olmadığına mutlaka dikkat edilmeli.”

Haber Merkezi