Terör örgütü listesindeydi AK Parti’den Meclis sıralarına HÜDAPAR

HÜDAPAR’ın Meclis’e AK Parti listelerinden dört vekil göndermesi tepkileri büyütüyor. Kamuoyu ise HÜDAPAR’ın Hizbullah ilişkisini merak ediyor. HÜDAPAR’lı dört ismin kim olduğuna bakarken, HÜDAPAR’ın Hizbullah’ın yasal partisi nasıl ilan edildiğini hatırlayalım.

Terör örgütü listesindeydi AK Parti’den Meclis sıralarına HÜDAPAR
Yayınlama: 21.05.2023
A+
A-

1970’li yılların sonunda Batman’da doğan Hizbullah, 1990’lı yıllara gelindiğinde domuz bağı ve mezar evleriyle adını kamuoyuna duyurdu. Son günlerde devam eden tartışmalarda Hizbullah’ın yasal partisi olduğu iddialarıyla tepki çeken HÜDAPAR’a karşı tepkiler çoğalıyor. Tepkilerin kaynağında AK Parti’nin listelerinden Meclis’e dört milletvekili gönderilmesi var.

2012 yılında haber bültenlerinde Hizbullah’ın yasal parti kurmak için İçişleri Bakanlığı’na başvurduğu haberi sıkça yapıldı. O yasal parti ise Hür Dava Partisi,  yani HÜDAPAR’dan başkası değildi. Türkiye Cumhuriyeti tarafından terör örgütü ilan edilen ve bu ilanın güncelliğini koruduğu bugünlerde Meclis sıralarında AK Parti sayesinde yerini alacak HÜDAPAR’ın ve Hizbullah’ın kısa tarihini hatırlarken, milletvekili seçilen dört ismin kim olduklarına bakalım.

HÜDAPAR VE HİZBULLAH

Mustazaflar Derneği adıyla sahneye 2004 yılında çıkan Hizbullah, silahsız siyaset çizgisi nedeniyle kendi içinde ayrışma yaşadı. Dernek Hizbullah faaliyetlerinde bulunması gerekçesiyle yargı tarafından kapatıldı.

HÜDA PAR ise tam da Mustazaflar Derneği’nin kapatılmasının ardından 2012 yılında kuruldu. HÜDA PAR’ın mevcut genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu her ne kadar Hizbullah ile ‘organik ya da inorganik’ bağlarının olmadığını söylese de dönemin haberleri aksine işaret ediyor. Kapatılan Mustazaf-Der Başkanı Hüseyin Yılmaz, 7 Aralık 2012 tarihinde NTV Diyarbakır Temsilcisi Nizamettin Kaplan’a verdiği demeçte, HÜDA PAR’ın ‘üçüncü bir yol olarak’ ortaya çıktığını ifade etmişti.

Mustazaflar Derneği’nden sonra 2012’de partileşen HÜDA PAR’ın artık Meclis’te dört vekili bulunuyor. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, İstanbul 3. bölge 4. sıradan; HÜDA PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir, Antep 4. sıradan; HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, Mersin 4. sıradan ve HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, Batman 2. sıradan Meclis’e girdi.

 

ZEKERİYA YAPICIOĞLU

2013’ten 2018’e kadar HÜDA PAR Genel Başkanı olan Yapıcıoğlu, 2018 seçimlerinde bağımsız milletvekili olmak için istifa etti. Yapıcıoğlu, 2021’de tekrar HÜDA PAR Genel Başkanı olarak görevine başladı. Yapıcıoğlu en çok ‘Hizbullah davalarının avukatı’ olarak biliniyor. Oda TV’nin haberine göre, Yapıcıoğlu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastı ile ilgili davada hüküm giyen Hizbullah üyelerinin avukatlığını yaptı. Yapıcıoğlu’nun avukatlığını yaptığı Hizbullah yöneticisi Hacı Bayancuk’un oğlu Halis Bayuncuk da El Kaide ve IŞİD yöneticisi olduğu gerekçesiyle bir çok defa gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

Ayrıca Yapıcıoğlu’nun Ekim 2022’de Diyarbakır’da başkanlığını Hizbullah’ın İran sorumlusu ve Hizbullah tanığı Enver Kılıçarslan’ın yaptığı İttihadul Ulema’nın düzenlediği ve Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit’in de yer aldığı “7. Alimler Buluşması”na katıldığı ortaya çıkmıştı.

yapicioglu-taliban.jpg
Taliban Sözcüsü Mücahit ve HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu

Yapıcıoğlu’nun Meclis’e girmesinin kesinleşmesi sonrası tepki çeken sözleri de tekrar gündeme geldi. Yapıcıoğlu, TV100’de katıldığı Pazar Siyaseti adlı programda “Hizbullah terör örgütü mü?” sorusuna “Hayır” cevabını vermişti.

Yapıcıoğlu, başka bir yayında da kendisine yöneltilen “HÜDA PAR ile Hizbullah’ın bir ilişkisi var mı, artık Hizbullah diye bir örgüt var mı?” sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

“Hizbullah diye bir örgüt var. Ben Hizbullah’ın kendi kendisini feshettiğini duymadım. Ben avukat olarak da Hizbullah’ın davalarını takip ettim. Hizbullah’tan yargılanan bazı kişilerin savunmalarına da katıldım. Onlar da Hizbullah’ın içinde olduklarını ve böyle bir yapının olduğunu söylediler. Dolayısıyla kim ‘Hizbullah yoktur’ diyorsa doğru bir tespit yapmıyor.”

Yapıcıoğlu’nun dikkat çeken bir diğer çıkışı ise Hizbullah davası kapsamında HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç’in tutuklanmasına yaptığı yorumdu. Yapıcıoğlu, Dinç’in tutuklanmasını ‘zulüm’ olarak nitelemişti.

FARUK DİNÇ

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı olan Faruk Dinç’in, Hizbullah davasında 30 Nisan 2009’da tutuklandığı, 6 Temmuz 2009’da tahliye edildiği ortaya çıkmıştı. Gazeteci İsmail Saymaz, Dinç’in 2007’de İhya Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (İhya-Der) aktivisti olduğunu belirtmişti.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Elazığ ve Malatya’da 27 Nisan 2009’da gözaltına alınan İhya-Der’lilerden biriydi Dinç. Saymaz’a göre Dinç, İhya-Der’in Taziye ve Cenaze Komisyonu üyesiydi ve altı etkinlikte görev almıştı. Evindeki aramada çıkan CD’de, ‘Hizbullah-İlim terör örgütünce propaganda amaçlı kullanılan resimler ve şahıs isimlerinin bulunduğu’ tespit edilmişti. Dinç’in evinden çıkanlar arasında tekfircilerin baş eserlerinden biri olarak bilinen yasaklı ‘İslam’ın Hareket Metodu’ adlı kitap da vardı. 2009’da Hizbullah davasından tutuklanan Dinç artık milletvekili hem de Hizbullah’ın katlettiği Konca Kuriş’in şehri Mersin’den.

ŞEHZADE DEMİR

Şehzade Demir… HÜDA PAR Genel Sekreteri. Antep 4. sıradan Meclis’e giren Demir hakkında bilinen en yaygın iddia Hizbullah’ın yayın organı olan İnzar dergisinde yazılarının çıkmış olması. ‘Aylık İlim ve Kültür Dergisi’ kategorisinde gösterilen ve 2004 yılında kurulan İnzar, 2016 yılında kapatıldı. Fakat hâlâ ‘inzardergisi.com’ adlı siteden yayınlarına devam ediyor.

ekran-resmi-2023-05-20-14-14-51.jpg
İnzar dergisinin sitesinde Şehzade Demir’in ismi ‘Yazarlarımız’ kısmında yer alıyor

Dergiye ilişkin Hizbullah bağlantısı ise Adana Cumhuriyet Savcılığı’nın kararında yer alıyor. Savcılık tarafından Hizbullah’ın yayın organı olduğu belirtilen İnzar dergisinin yine Hizbullah ile bağlantılı olan Mustazaf Derneği tarafından dağıtımının organize edildiğinin tespit edildiği ifade ediliyor.

İnzar dergisine ilişkin en net tanımlama ise ‘İslamcı Dergiler Projesi’nin (İDP) sitesinde yer alıyor. Sitede dergi şu ifadelerle tanımlanıyor:

“Müddessir suresinin ilk ayeti olan “Ey Örtüsüne Bürünen Kalk ve Uyar” ayetlerini slogan olarak kullanan İnzar Dergisi, “Aylık İlim ve Kültür Dergisi” olarak 2004 yılında, M. Zeki Ergin’in sahipliğinde yayımlanmaya başlamıştır. Hizbullahi düşünceye sahip olan dergide hadis, siyer, fıkıh ve kavram çalışmalarına dair yazılar bulunmaktadır. Dergi yayın hayatına halen devam etmektedir.”

ekran-resmi-2023-05-19-18-42-48.jpg

Derginin cihat çağrılarının yanı sıra Hizbullah ile ilgili içeriklere yer verdiği görülüyor. Öte yandan ‘İslamcı Dergiler Projesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendiği bilgisi de sitede yer alıyor.