TBMM bugün açılacak

TBMM bugün açılacak
Yayınlama: 01.10.2022
A+
A-

TBMM 1 Ekim Cumartesi itibariyle yeni yasama yılını açıyor. Genel Kurul saat 14.00’de özel oturumla toplanacak. Akşam resepsiyonu ile son bulacak açılışın ardından, siyasi partiler 4 Ekim’de toplanacak.

Haber Merkezi

1 Ekim’de açılacak olan Meclis’i yoğun bir gündem bekliyor. Milyonların kulak kesileceği Meclis’te elektrik-doğalgaz desteği, ihracatçılara çifte pasaport gibi konular gündemde. Yıllardır çözülmeyen EYT sorunu ise 2023 bütçe görüşmelerinden önce Meclis’te görüşülecek. Bir diğer merak konusu ise KYK faizlerinin silinmesi ve icra takibine düşen borçlar.

Son dönemde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan MHP’li Fethi Yıldız’a kadar siyasilerin masasında “af” tartışması da var. Yüzbinlerce ailenin merak ettiği “af” ile ilgili Meclis’te görüşmeye olacağı belli değil. Fakat, ana muhalefet partisinden, iktidar kanadına “anlaşabiliriz” mesajı geldi.

MECLİS AÇILIŞINDAKİ PROGRAM NE?

Yeni yasama yılı kapsamında ilk tören Meclis Atatürk Anıtı’nda yapılacak; anıta çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00’te özel oturumla toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasının ardından sunuş konuşması yapacak. Şentop, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Genel Kurula takdim edecek, ardından İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra Erdoğan, TBMM Genel Kuruluna hitap edecek. Genel Kurul, başka konuyu ele almadan çalışmalarını tamamlayacak.”

Meclis başkanlarının yasama yılı açılışı nedeniyle geleneksel resepsiyon saat 19.00’da gerçekleşecek. Akşam resepsiyonu 2 yıl aranın ardından ilk kez verilmiş olacak. Meclis, tarihinde ilk kez bir dönem içinde 6. yasama yılına girerek bir ilke imza atacak. Öte yandan, 4 Ekim Salı günü siyasi partilerin grup toplantıları da gerçekleştirilecek.