‘İstiklal Caddesi’nde bombalı saldırı’ davası: Mahkeme, Albashir ile aynı evde kalan üç kişiyi tahliye etti

İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı düzenleyen 36 kişi hakkında açılan dava İstanbul Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Albashir ile aynı evde kalan üç kişi hakkında tahliye kararı verdi. Bir sonraki duruşma 13 Kasım’da görülecek.

‘İstiklal Caddesi’nde bombalı saldırı’ davası: Mahkeme, Albashir ile aynı evde kalan üç kişiyi tahliye etti
Yayınlama: 25.09.2023
A+
A-

13 Kasım 2022’de Taksim İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişinin ölümüne neden olan Ahlam Albasır ve 36 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Kamuoyunda “Taksim bombacısı” olarak bilinen Ahlam Albashır ve tutuklu diğer 36 kişi hakkında hazırlanan iddianamede savcılık makamı, Albashır için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıldan 3 bin yıla kadar hapis cezası istiyor.

Mahkeme başkanı tutuklu bazı sanıkların savunmasını SEGBİS yöntemi ile dinliyor. Arapça çevirmen eşliğinde dinlenen sanıklar, olayla alakalarının olmadığını ifade ederken beraatlerini ya da tahliye edilmelerini istiyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, 13 Kasım 2022 tarihinde Taksim İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen bombalı saldırının PKK/KCK silahlı terör örgütünün Suriye uzantısı YPG/PYD/SDG tarafından planlanıp gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Saldırı sonucu olay yerinde bulunan çocuk yaştaki Ecrin Meydan, babası Yusuf Meydan, Adem Topkara ile eşi Mukaddes Elif Topkara, Arzu Özsoy ile kızı Yağmur Uçar’ın vefat ettikleri, 99 kişinin yaralandığı ve birçok iş yerinin maddi hasara uğradığı belirtiliyor. El yapımı bomba bulunan çantayı bırakan Suriye uyruklu Ahlam Albashır’ın 14 Kasım 2022 tarihinde yakalanıp gözaltına alındığı, YPG/PYD terör örgütünün özel istihbarat elemanı olduğu anlaşılan sanıklar Ahlam Albashır ve Bilal Elhacmaos’un kamu düzenini bozmak, otoriteyi zayıflatmak, kaos ve kargaşa yaratmak ve böylece devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma amacına ulaşmak maksadı ile örgüt tarafından özel eğitime tabi tutularak talimatlandırılıp patlayıcı malzeme eşliğinde ülkemize gönderildikleri belirtiliyor.

CEZA İSTEMLERİ

İddianamede, bombayı yerleştiren şüpheli Ahlam Albashır’ın 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapsi isteniyor. Firari sanık örgüt elebaşlarından Cemil Bayık’ın da aralarında bulunduğu diğer şüphelilerin ise 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 16 yıl 6 aya kadar hapisleri talep ediliyor. İddianamede eylemi gerçekleştiren 36 sanık hakkında “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğü Bozma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Çocuğa Karşı Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürmeye Teşebbüs Etme, Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme, Göçmen Kaçakçılığı” suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

ÜÇ KİŞİYE TAHLİYE

Mahkeme, Albashir ile aynı evde kalan Mesut Hesso, Muhammed Şiho, Zekeriya Muhammed Şemmuni adlı kişiler hakkında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verdi. Bir sonraki duruşma 13 Kasım saat 10.00’a ertelendi. Albashir ile birlikte toplam 24 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.