Soylu’nun trolleri bütçe görüşmelerine girmiş

TİP Milletvekili Ahmet Şık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bağlı olduğu öne sürülen “Ebabil Harekâtı” adlı 8 bin kişilik troll ordusu ve başında olduğu öne sürülen danışmanı Emin Şen’e ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımlar bulundu.      

Soylu’nun trolleri bütçe görüşmelerine girmiş
Yayınlama: 12.01.2023
A+
A-

CHP Grup Başkanvekili özgür Özel’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sosyal medya trol ağı ve ilişkilerini deşifre etmesi ardından TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da ‘Ebabil Harekatı’ isimli gruptan olduğunu belirttiği bazı kişilerin, Meclis komisyonundaki bütçe görüşmelerine girdiğini açıkladı.

Kişisel Twitter hesabından Soylu’nun trolleri hakkında açıklamalarda bulunan Ahmet Şık, 2023 yılı bütçe görüşmelerinden fotoğraflar ve Ebabil Harekatı isimli Twitter hesabının paylaştığı videoyu dikkate sundu.

Şık, Soylu’nun kendisini hedef aldığı sırada çekilen videonun, birkaç dakika sonra Ebabil Harekatı’nın Twitter hesabından dolaşıma sokulduğunu söyledi.

Videonun çekildiği bölümden fotoğraflar paylaşan Şık, fotoğraflardaki kişiler için, “Çekirdek çitleyen de dahil içişleri bakanlığı ve vekillerin danışmanı olduğu iddia edilen bu kişiler Ebabil Harekatı ve ilintili hesaplara videoyu servis eden, sosyal medyaya yayan kişiler” dedi.

Ahmet Şık’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şöyle:

“Saray’ın pis işlerinden sorumlu bakanı Soylu’nun trolbaşının Emin Şen olduğunu @eczozgurozel açıkladı. Açıklamada en önemli kısım trolbaşı Emin Şen’in jandarma ve emniyetin resmi twitter hesabını kullanıyor olmasıydı.

Gezi isyanı sonrasında kurulan AKP’nin sosyal medya ekibinin başıma getirilen ve yurt çapında trol eğitimleri veren Şen aynı zamanda muhtarlar buluşmasından seyahatlerine kadar Soylu’nun tüm programlarını organize eden kişi.

Trolbaşı olmanın maliyeti de elbette devlet ihalelerinden sağlanıyor. Ki @eczozgurozel de yurttaş vergilerinden 418 bin doların Emin Şen’in sahibi olduğu şirketlere ihale yoluyla aktarıldığını söyledi.

AKP Milletvekili Selami Altunok’un Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde Trafik Hizmetleri Başkanlığı için hazırlanacak bir kamu spotunun Soylu tarafından Emin Şen’in şirketine fahiş fiyatla verilmesi talebi nedeniyle Altunok ve Soylu arasında tartışma yaşanmıştı.

Trol ağı Emin Şen’le sınırlı değil. Beyoğlu’nda emlakçılıkla başlayan kariyeri merdivenaltı kumarhanecilikle sürerken 15 Temmuz sonrasında kurulan sözde milli bir derneğin başkanının Soylu ile ilişkileri ve masraflarını hangi uyuşturucu baronunun sübvanse ettiği de ortaya çıkar.

2023 yılı bütçe görüşmelerinde Soylu’ya yönelttiğimiz soruların arasında bu konu da vardı. Ama yanıt vermek yerine her zamanki gibi hakaret etmeyi tercih etti.

Satılmış olduğumu iddia ederek “fiyatını söyle” diye yırtınan Soylu’nun hakaret etmesinden birkaç dakika sonra söz konusu video, @eczozgurozel tarafından açıklanan @EbabilHarekatı isimli hesaptan dolaşıma sokuldu.

Yeri gelmişken “fiyatımı soran” @suleymansoylu’ya söyleyelim: Alınıp satılabilen birisi olsaydım, menfaatim için işgal ettiğin koltukta oturup hem mafyayla il tutan hem de Saray’ın pis işlerini halleden kişi olarak ben atanmış olurdum. Seni yargılamayan şerefsizdir.”

Haber Merkezi