Son anket: AKP’nin olası adayları ne kadar oy alıyor?

Yerel seçimlere aylar kaldı. Kamuoyu araştırmaları ise peşi sıra yapılmaya başlandı. Son anketlere göre AKP’nin üç büyük kent için konuşulan olası adaylarına seçmen nasıl bakıyor?

Son anket: AKP’nin olası adayları ne kadar oy alıyor?
Yayınlama: 12.09.2023
A+
A-

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde iktidar partisi AKP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimleri aday göstereceği merak konusu olmaya devam ediyor. ORC Araştırma, üç büyükşehirde AKP’nin olası adayları olarak kamuoyuna şu ana dek yansıyan isimleri seçmene sordu.

Anketler, 3-9 Eylül arasında yapıldı. İstanbul’da 4 bin 80, Ankara’da 2 bin 520, İzmir’de 1950 kişi ile yüzyüze yapılan araştırmada, katılımcılara AKP’nin büyükşehir adayı olarak geçen isimlere dair kanaatleri soruldu. Sonuçlar şöyle:

Son anket: ORC Araştırma, AKP seçmeninin üç büyükşehirdeki aday tercihini ölçtü 2ORC anketinde, İstanbul’da Tevfik Göksu’nun adı öne çıktı. Ancak yüzde 44.2 ile en çok “oy veririm” denilen aday olan Göksu için “oy vermem” diyenlerin yüzde 44.5 çıkması dikkat çekti. İkinci sırada, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yer aldı.
Son anket: ORC Araştırma, AKP seçmeninin üç büyükşehirdeki aday tercihini ölçtü 3Ankara’da, seçmene Osman Gökçek, Süleyman Soylu, Murat Kurum, Turgut Altınok ve Murat Köse’nin isimleri soruldu. En yüksek “oy veririm” yanıtı, kentin eski belediye başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek için çıktı.
Son anket: ORC Araştırma, AKP seçmeninin üç büyükşehirdeki aday tercihini ölçtü 4İzmir’de ise Hamza Dağ, Mahmut Özgener, Şebnem Bursalı ve Mehmet Kasapoğlu’nun isimleri verildi. En çok “oy veririm” denilen isim Dağ oldu.

Haber Merkezi