Son 10 yılda en az 616 çocuk işçi hayatını kaybetti

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde iş cinayetlerinde hayatını kaybeden çocuk işçilere dair verileri açıklayan İSİG Meclisi’nin verilerine göre son 10 yılda en az 616 çocuk işçi hayatını kaybetti.

Son 10 yılda en az 616 çocuk işçi hayatını kaybetti
Yayınlama: 20.11.2022
A+
A-

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde iş cinayetlerinde ölen çocuk işçilere dair verileri açıkladı.

İSİG’in verilerine göre son 10 yılda en az 616 çocuk işçi hayatını kaybetti.

616 çocuğun 211’i 14 yaş ve altı, 405’i ise 15-17 yaş grubunda.

İSİG’in verilerine göre son 10 yılda iş cinayetlerinde en fazla çocuk “tarım-orman” işkolunda hayatını kaybetti. Bu işkolunda hayatını kaybeden çocuk işçiler, cinayetlerin tamamının yüzde 57’sini oluşturuyor.

Bunu, yüzde 10 ile inşaat/yol, yüzde yedişer konaklama ve metal iş kolları izledi.

İş cinayetlerinde vefat edenlerin 520’si erkek çocuğu, 96’sı kız çocuğu olurken Şanlıurfa 48 ile en yoğun iş cinayetinin yaşandığı yer oldu. Şanlıurfa’nın yanı sıra Gaziantep’te 36, Adana’da 31, İstanbul’da ise 29 iş cinayeti kayda geçti.

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİ YASAKLANMALIDIR”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi yaptığı açıklamada, çocuk işçiliğin getirildiği durumu ve çocuk iş cinayetlerinin bir “çocuk emek sömürüsü” politikası olduğunu vurguladı. Çocuk işçiliğinin yasaklanmasını isteyen ISİG’in talepleri şöyle sıralandı:

  • Ucuz çocuk işgücünü teşvik eden ve bunun altyapısını oluşturan eğitim sistemi ve eğitim politikalarına son verilmelidir. Tüm çocuklara parasız ve nitelikli eğitim imkanı sağlanmalıdır.
  • Çocuk emeğiyle ilgili veriler bilimsel, güvenilir ve düzenli bir şekilde yayınlanmalıdır.
  • Kayıt-dışı çocuk işçi çalıştırılan kişi ve kurumlara göz yumulmamalı, caydırıcı cezalar verilmelidir.
  • Yasadışı çocuk işçi çalıştırmayı önlemeye yönelik tedbirler alınmalı, denetimler etkin ve sıkı bir şekilde yapılmalı, ilgili mevzuatlar yürürlüğe koyulmalıdır.
  • Tüm çocuklar ücretsiz ve detaylı sağlık taramasından geçirilmelidir. Yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenme imkânı sağlanmalı, bağışıklık sistemleri kuvvetlendirilmelidir.
  • Çocuk işçilik yasaklanmalıdır.

Haber Merkezi