SOL Parti’den Bursa’daki ulaşım zammına tepki: Bu zammı kabul etmiyoruz!

Bursa’da 1 Şubat 2023’ten itibaren geçerli olacak toplu ulaşım zammına tepki gösteren SOL Parti, zammın geri çekilmesini talep etti.

SOL Parti’den Bursa’daki ulaşım zammına tepki: Bu zammı kabul etmiyoruz!
Yayınlama: 31.01.2023
A+
A-

Bursa’da 1 Şubat 2023’ten itibaren geçerli olacak toplu ulaşım zammına tepki gösteren SOL Parti, zammın geri çekilmesini talep etti.

Bursa’da toplu ulaşıma zam geldi. Yeni tarifeye göre; Uzun hat tam bilet 7,50 liradan 9,40’a, indirimli 8,75 liraya, öğrenci 4,70 liraya yükseldi. Metro tam bilet 6,50 liradan 8,15’e, indirimli 6 TL’den 7,50’ye öğrenci ise 3 liradan 3,75 liraya yükseldi. SOL Parti Bursa’da toplu ulaşıma yapılan zamlara yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Halkın çoğunluğunun hayat pahalılığıyla baş edemez durumda olduğunun hatırlatılatıldığı açıklamada,
“Saraylı Erdoğan Rejimi ise kamu kaynaklarını halkın temel ihtiyaçları yerine patronlara kullanmaya devam ediyor. Halk bu darboğazda eziliyor ve iktidar sorumsuzca halka sırtını dönmeye devam ediyor.” denildi.

1 Şubat 2023’ten itibaren geçerli olacak toplu ulaşım zammının halk düşmanı politikaların bir ürünü olduğunun ifade edildiği açıklamada, ulaşım zammının hiçbir şekilde kabul edilemez olduğu söylendi.

SOL Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın devamı şöyle:

Toplumun yarısının açlık sınırı altında kaldığı, işsiz sayısının bir ülke nüfusu ettiği, öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edemediği, esnafın sinek avladığı, yurttaşın kirasını ödeyemediği bir devirde, yetmezmiş gibi ulaşım zammı açık bir düşmanlıktır.

Eğitim, sağlık, enerji, barınma, iletişim ve ulaşım gibi kamusal hizmetler birer haktır, bu hizmetlerden kâr edilemez, kamu bütçesi bu temel hizmetler için kullanılmalı, halkın sırtından en azından bu yük alınmalıdır.
Sol Parti olarak uyarıyoruz:
Halkın cebinden ellerinizi çekin! Halktan çaldıklarınızı, bugüne kadar yandaşlarınıza, bir avuç para babasına, gerici vakıflarınıza aktardınız. Artık yeter!
Bursa halkı;
Yoksulluğa, bu sefalet düzenine mahkûm değiliz!
Bu harami saltanatına son verelim!
Bize sefaleti reva görenleri hep birlikte gönderelim!
Eğitim, sağlık, ulaşım, iletişim, barınma ve diğer tüm temel ihtiyaçlar herkes için haktır!
Örgütlenelim, haklarımızı birlikte savunalım!
Eşitliğin, özgürlüğün, adaletin temel alındığı bir yaşamı birlikte kuralım.

Haber Merkezi