SGK, gözlük cam ve çerçevesi için destek ödemelerini arttırdı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda cam ve çerçeve destek bedellerinin artırıldığını açıkladı. Buna göre, cam bedellerinin çoğunda yüzde 150, çerçeve bedellerinde ise yüze 160 artış sağlandı.

SGK, gözlük cam ve çerçevesi için destek ödemelerini arttırdı
Yayınlama: 21.03.2023
A+
A-

SGK, gözlük cam ve çerçeve destek bedellerinin yüzde 39 ila yüzde 200 arasında değişen oranlarda artırıldığını açıkladı.

SGK’nin paylaşımında ayrıca prizmatik camların da geri ödeme kapsamına alındığı, değişim süresinin ise 3 yıldan 2 yıla indirildiği aktardı. Daha önceki uygulamada 3 yıldan önce değiştirilen gözlüklere destek sağlanmıyordu.

Devlet katkılı gözlük alabilmek için Sigortalı olunması, devlet yada özel hastaneden muayene olunması, göz rahatsızlığı varsa gözlük reçetesi yazılması ve doktorun yazdığı reçete ile SGK anlaşmalı gözlükçülere gidilmesi gerekmektedir. Bu adımları tamamlayan vatandaşlar gözlük camı ve çerçevesi için devletten katkı payı alabilir.

NE KADAR SÜRÜ İLE DEĞİŞTİRİLİR?

Gözlük camı ve çerçevesi değiştirilme süresi SGK’nin yeni duyurusuyla birlikte 2 yıl olarak belirlendi. Bu 2 yıl içerisinde keyfi olarak kesinlikle gözlük camı veya çerçevesi ise değiştirilemiyor. Ancak, 2 yıl süre dolmadan göz sağlığında ilerleme olduğu takdirde özellikle 0.5 diyoptrilik olması halinde 2 yıl sürenin dolmasını beklemeden istenilen zamanda doktorun rapor yazması şartıyla gözlük camı ve gözlük değişimi yapılabiliyor.

Ayrıca göz hastalıkları uzmanı tarafından yazılan göz reçetelerinin de belirli süresi bulunuyor. Buna göre reçeteler en fazla 10 iş günü içerisinde işleme alınması gerekiyor. Aksi halde gözlük reçeteleri geçersiz sayılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in 16/03/2023 tarihli ve 32134 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla, Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler fiyat listesi de güncellendi. Buna göre, gözlük çerçeve fiyatı için sağlanan destek 37,80 TL’den 100 TL’ye çıkarıldı.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.