Sel sonrası timsah alarmı

Çin’de yaşanan tayfun sonrası meydana gelen selin ardından Çin devlet medyası timsah alarmı verdi. Guangdong eyaletinin Maoming kentindeki bir göl taştı ve bir çiftlikteki yaklaşık 75 timsahın kaçtığı duyuruldı.

Sel sonrası timsah alarmı
Yayınlama: 12.09.2023
A+
A-

Çin’de Haikui Tayfunu’nun neden olduğu sel sırasında ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Maoming kentindeki bir göl taştı ve bir çiftlikteki yaklaşık 75 timsah kaçtı. Bazıları yeniden yakalanırken, yerel yetkililer “güvenlik nedeniyle” diğerlerini vurdu ya da elektrikle öldürdü.

YAKINLARDAKİ KÖYLÜLERE EVLERİNDE KALMALARI SÖYLENDİ

Çin devlet medyası şimdiye kadar sekiz timsahın yakalandığını, onlarcasınınsa serbest olduğunu söyledi. Yakınlardaki köylülere evde kalmaları söylenirken, Maoming Acil Durum Yönetim Bürosu’na göre, 69 yetişkin ve altı yavru timsah sellerin ardından kaçtı. Herhangi bir can kaybı rapor edilmedi ancak yetkililer bazı timsahların hala derin sularda olduğunu kabul etti. Acil durum hizmetleri timsahları bulmak için sonar ekipmanı kullanıyor.

Bölgenin acil durum bürosundan bir personel, devlet gazetesi Dazhong Daily’ye yaptığı açıklamada, “Şu anda kontrol altında, ancak kaçan timsahların sayısı biraz fazla” dedi. Bir itfaiyecinin Çin medyasına verdiği bilgiye göre, yakalanan timsahların çoğu vurularak öldürüldü. Washington Post’un haberine göre kaçan timsahlar Siyam Timsahları. Bu tatlı su timsahları yaklaşık 3 metre uzunluğa kadar büyüyebiliyor. Guangdong eyaletindeki Maoming, çok sayıda timsah çiftliğine ev sahipliği yapıyor. Timsahlar derilerinin yanı sıra etleri için de yetiştiriliyor.

HAİKUİ TAYFUNU EN AZ YEDİ KİŞİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇTI

Haikui Tayfunu bir haftadan uzun bir süredir Güney Asya’yı kasıp kavuruyor ve Çin, Hong Kong, Tayvan ve Japonya’yı etkiliyor. Güney Çin’de toprak kaymalarına ve sellere neden olan ve şu anda seviyesi tropik fırtınaya indirilen tayfunun ardından en az yedi kişi öldü, üç kişi de kayboldu.

Haber Merkezi