Seçim öncesi ‘imar affı’ gündemi: Bakan Özhaseki’den net açıklama

Yaklaşan yerel seçimler öncesi ‘imar affı’ beklentilerine dair konuşan Bakan Özhaseki, “İmar affı kesinlikle yok. Böyle bir beklentiyle iş yapanlar sakın yapmasınlar.” dedi.

Seçim öncesi ‘imar affı’ gündemi: Bakan Özhaseki’den net açıklama
Yayınlama: 26.08.2023
A+
A-

Seçim öncesi Türkiye’nin birçok tatil bölgesinde ‘imar affı’ gelebilir düşüncesiyle yurttaşların inşaat faaliyetlerine başlamasına yönelik iddialara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’den yanıt geldi.

Hürriyet’ten Fatih Çekirge’ye konuşan Özhaseki, imar affı iddialarına yönelik, “İmar affı kesinlikle yok. Böyle bir beklentiyle iş yapanlar sakın yapmasınlar. Başlarına belayı satın almasınlar. Kesinlikle yıkılır…” şeklinde konuştu.

6 Şubat depremlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük yıkım yaşanan illerde daha önceki yıllarda imar affına yönelik seçim konuşmaları, depremlerin ardından yeniden gündeme gelerek tepkilere neden olmuştu.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7,7, ve 7,6 şiddetindeki depremlerle beraber 10 şehirde büyük yıkımlar meydana geldi. Depremle beraber birçok şehir yerle bir olurken, resmi verilere göre ise 50 binden fazla insan hayatını kaybetti.

İMAR AFFI NEDİR?

İmar affı bir diğer adıyla imar barışı olarak adlandırılır. İmar affı, imar mevzuatına göre yapılmayan, gecekondu vb. kaçak yapılar problemlerini düzenleyen kanundur. İmar affı, ilk olarak 1984 yılında kaçak, çarpık yapılaşmayı engellemek için çıkarılmıştır.

Haber Merkezi