Seçim anketi: Cumhur’un oylarında düşüş, HDP’nin tavrı önemli

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan ankete göre yurttaşların en önemli sorunu ekonomik kriz ve işsizlik. Kürt seçmenin yoğunlukta olduğu illerde yapılan araştırmaya göre Cumhur İttifakı’nın oylarında düşüş yaşanırken, yurttaşlar HDP’nin seçimin kaderini değiştireceğini düşünüyor.

Seçim anketi: Cumhur’un oylarında düşüş, HDP’nin tavrı önemli
Yayınlama: 10.01.2023
A+
A-

Kürt seçmenin yoğunlukta olduğu, aralarında İstanbul, Konya, Diyarbakır, Kars gibi illerin de olduğu 20 ilde seçim anketi yapan Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, seçime yönelik yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

23 Aralık 2022-2 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılan ankete bin 582 kişi katıldı.

Anketin katılımcılarının yüzde 65,8’ine göre Türkiye’nin en önemli sorununu yüzde “Ekonomik Kriz/İşsizlik”.

“İstanbul Taksim’de geçtiğimiz ay yaşanan bombalı patlama ve ardından Suriye’nin Kuzey’ine gerçekleşen operasyonlar oy verme davranışınızı nasıl etkiliyor?” sorusuna görüşmecilerin yüzde 66’sı “Etkilemiyor”, yüzde 15,2’si “Oy verdiğim partiye daha sıkı sarılmama yol açıyor” dedi. Yüzde 8,5’i “Kararsız kalmama neden oluyor”, yüzde 6,5’i “Sandığa gitmeyi düşünmüyorum” şeklinde yanıtladı.

CUMHUR İTTİFAKI’NDA DÜŞÜŞ

“Hali hazırda var olan hangi ittifaka oy verirsiniz?” sorusuna görüşmecilerin yüzde 32’si “Millet İttifakına” yüzde 30,7’si “Cumhur İttifakına”, yüzde 17,8’i “Oy verdiğim parti içinde olursa ancak oy verebilirim” dedi. Yüzde 2,5’i ise “Emek ve Özgürlük İttifakına oy veririm” cevabını verdi. Verilen yanıtlara göre Millet ittifakının yüzde 1,3 puan önde olduğu, ilk defa oy kullanacak gençleri de barındıran 18-24 yaş grubunun yüzde 36,60’ının Millet ittifakına, yüzde 19,50’sinin Cumhur İttifakına oy vereceği de tespit edildi.

“HDP’NİN DESTEKLEDİĞİ ADAY KAZANIR”

“Haziran 2023 tarihinde yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini sizce hangi parti veya ittifakın adayı kazanır?” sorusuna ise toplamda yüzde 36,4’ü “Cumhur İttifakı adayının”, yüzde 30,5’i “Millet İttifakı adayının kazanacağını”, yüzde 18,2’i “HDP’nin destekleyeceği adayın kazanacağını” düşündüğünü bildirdi. Yüzde 9’u ise “Öngöremiyorum/bilemiyorum” dedi.

“Sizce HDP Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ilk turunda aday çıkarmalı mı?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 33,8’i “Evet, kendi adayını çıkarmalı”, yüzde 21,2’si “Hayır, kendi adayını çıkarmayıp, seçmenlerini tercih konusunda yönlendirmemeli”, yüzde 20,2’si “Hayır, kendi adayını çıkarmayıp Millet İttifakı içindeki ortak adayı desteklemeli”, yüzde 10’u “Dâhil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında bir aday çıkarmalı”, yüzde 13’ü ise “Fikrim yok” biçiminde yanıtlar verdi.

Haber Merkezi