Seçim anketi: AKP’nin oyları Bursa dahil 40 ilde düşüşte

Asal Araştırma’nın son seçim anketi, AKP’nin Bursa başta olmak üzere 40 ilde oy kaybettiğini ortaya koydu.

Seçim anketi: AKP’nin oyları Bursa dahil 40 ilde düşüşte
Yayınlama: 21.02.2024
A+
A-

Asal Araştırma’nın 21-29 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği ve 2 bin katılımcının yer aldığı son seçim anketine göre, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) oyları Bursa başta olmak üzere 40 ilde düşüş gösterdi. 2019 yılındaki yerel seçimlerle kıyaslandığında, Bursa’da AKP’nin oy kaybı 10 puanı aşarak dikkat çekici bir gerileme kaydetti. Araştırma sonuçları, AKP’nin Bursa’da yaşadığı bu oy kaybının yanı sıra, Trabzon, Urfa, Yozgat, Bingöl, Malatya, Sakarya, Erzurum, Karabük, Maraş, Elazığ, Kocaeli, Rize, Ordu, Balıkesir, Nevşehir, Samsun ve Konya gibi 18 ilde de 10 puan ve üzerinde bir düşüş yaşadığını ortaya koydu.

Asal Araştırma Direktörü Adem Belede’nin değerlendirmelerine göre, AK Parti’nin karşılaştığı en büyük zorluklar arasında ekonomik sorunlar, yüksek konut ve işyeri kiraları, marketlerdeki kontrol edilemeyen fiyat artışları, akaryakıt fiyatlarının ve faiz oranlarının yüksekliği gibi faktörler bulunuyor. Ayrıca, DEM/İP/ZP ve özellikle YRP gibi siyasi faktörlerin yeterince iyi analiz edilmemesi de parti oyundaki gerilemenin nedenleri arasında gösteriliyor.

Bu pazar seçim olsa AKP’nin oyunun azaldığı iller şunlar:

  • 10 puan ve üzeri; Trabzon, Urfa, Yozgat, Bingöl,Malatya,Sakarya, Erzurum, Karabük, Maraş, Elazığ, Kocaeli, Rize, Ordu, Bursa, Balıkesir, Nevşehir, Samsun, Konya
    .
  • 7-10 puan: Adıyaman,Ağrı, Afyonkarahisar, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Bitlis, Şırnak.
    .
  • 3-6 puan: Aksaray, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Kilis, Kırıkkale, Muş, Niğde, Sivas, Tokat, Uşak, Zonguldak.

 

Haber Merkezi