Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı, eğitim masraflarına tepki gösterdi: ‘Çocuklar açlığa mahkum edilmemeli

Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı, eğitim masraflarına tepki göstermek için Bursa Şehreküstğ Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı, eğitim masraflarına tepki gösterdi: ‘Çocuklar açlığa mahkum edilmemeli
Yayınlama: 11.09.2023
A+
A-

Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı, eğitim masraflarına tepki göstermek için Bursa Şehreküstğ Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Anne, baba ve çocukların okula başlamanın sevincini yaşayacağına Eylül ayını hüzünle yaşadığını söyleyen Saadet Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Fehmi Narin, “Hükümet, sorunlu anlayışından kaynaklı yanlış politikaların faturasını çocuklarımıza kesmiştir. Bu anlayış, anne babaların omuzlanında taşınamayacak bir yüke dönüşmüştür. İktidar, her aileye 5 çocuk tavsiye ederken gelir dağılımında doymaz azınlık dışında milletin payına 5 kuruş ayırmamıştır. Bugün üç çocuğu okul çağında olan bir ailenin, çocuklarının okula başlama masrafı 15 bin, aylık servis masrafı 5 bin, aylık yemek masrafi ise 3 bin liranın üzerindedir. 11.402 lira aylık asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ailenin, okul çağındaki üç çocuğu için aylık servis, yemek, kıyafet ve kırtasiye masrafları 10 bin lirayı aşmaktadır. Aile, neredeyse aylık gelirinin tamamını servise, okul kıyafetine, kırtasiyeye ve bir tost ayrana harcamaktadır.Ev kirası; elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturalan; giyim, ulaşım, pazar ve market masrafları 15 bin liranın altında olamazken, okul masraflan da eklenince asgari 25 bin liraya sadece hayatta kalabilen 5 kişilik bir aileye reva görülen kurt taksimini reddediyoruz.” dedi.

Öğretmene önlük gibi parlak bir fikirle işe başlayan Milli Eğitim Bakanına seslendirmelerini dile getiren Narin, “Sağlıklı nesillerin yetişmesi için eğitim öğretim sürecindeki bir çocuğun, yeterli ve sağlıklı beslenmesi ön şart değil midir? İçinde bulunduğunuz Hükümetinize “Böyle taksim olmaz, bu insafsızlıktır! Vicdansızlıktır! Anne babaları aşağılamaktır! Çocuklan açlığa mahkum etmektir!” diyemediniz mi?
Evladına 20 lira harçlık veremeyecek babanın ıstırabını hissetmeyip öğretmene giydireceğiniz hediye önlük, ne çocukların açlığını ne de anne babanın ıstırabını bastırmaya yetmeyecektir.” İfadelerini kullandı.

Kamu Görevlileri Hakem Heyetini “Noter” olarak nitelendiren sendika yetkililerine de sorular yönelten Narin şunları söyledi;

Peki, sizin varlık sebebiniz nedir? Milletin hukukunu savunmak mı, yoksa iktidar partisinin eğitim komisyonuymuş gibi hareket etmek midir? Bütün kaybetme korkularınızı yenip, sadece Allah için iktidara, “Bu yaptığınız zulümdür insanlığa sığmaz” diyemediniz mi?

Yeni anayasadan bahsediyorsunuz. Yeni anayasayla bugün yapamadığınız neyi yapmayı hedefliyorsunuz? Mesela, insanlarımızın aç ve yoksul bırakılması mevcut anayasanın hangi hükmü gereğidir? Gelir dağılımında adaleti sağlamak istediniz de anayasada bununla ilgili bir hüküm mü bulamadınız?

Geçmişte millet için yaptığınız çay simit hesabını basit bir matematik işlem olarak gördünüz de kendiniz ve yandaşlarınız için çok bilinmeyenli denklemler aşamasına bundan mı geçtiniz?

Ülkede yoksulluk varsa, yokluğu, varlık varsa, varlığı paylaşalım diyen Narin, herkes payına düşeni almasında razı olduklarını ve itirazlarının olmayacağını söyledi.

Bir tarafta sermaye transferleri yapılırken diğer tarafta çocukların açlığa ve sefalete mahkum edilmesine itiraz ettiklerini söyleyen Narin, “Bir tarafta zevk ve sefa içerisinde bir hayat, diğer tarafta kiralardan, faturalardan, ev ve okul masraflarından bunalmış bir halk varsa, buna itirazımız var! Bir tarafta konforundan taviz vermeyen azgın doymazlar, diğer tarafta çocuğuna harçlık veremeyen babalar varsa buna İtirazımız var! Ülkemizde yeni anayasadan önce, iktidarın kurduğu ilişki ağı üzerinden zulüm üreten değil kuralları herkese eşit uygulayan, yoksuldan alıp zengine veren değil paylaşımda adil olan yeni bir anlayışa ihtiyacımız var diyor. “dedi.

Haber Merkezi