Rekabet Kurulu’ndan sahibinden.com’a ceza

Rekabet Kurulu, online satış sitesi Sahibinden’e kurumsal müşterilerinin farklı platformlarda satış gerçekleştirmesini zorlaştırdığı gerekçesiyle 40,15 milyon TL idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu’ndan sahibinden.com’a ceza
Yayınlama: 23.08.2023
A+
A-

Rekabet Kurulu, online satış sitesi Sahibinden’e 40,15 milyon TL idari para cezası verdi.. Cezanın gerekçesi ise sitenin kurumsal müşterilerine farklı satış platformlarını kullanmaları konusunda çıkardığı zorluklar olarak açıklandı.

Kurul tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında emlak ve vasıta satış/kiralama platform hizmetleri bakımından veri taşınabilirliğinin engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin  yürütülen soruşturma tamamlandı.

SAHİBİNDEN’in kurumsal üyelerinin veri taşımalarını engellemek suretiyle birden fazla platform kullanmalarını zorlaştırdığına, bu yolla ve sözleşmelerinde getirdiği rekabet etmeme yükümlülüğü yoluyla fiili/sözleşmesel münhasırlık uyguladığına, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla hâkim durumunu kötüye kullanarak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.”

Haber Merkezi