Pompeii’de 2 bin yıl öncesine ait duvar resmi bulundu

İtalya’da MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın aniden patlamasıyla lav ve volkanik küller altında kalan antik Roma kenti Pompeii’de, renkleri nispeten az zarar görmüş duvar resmi bulundu.

Pompeii’de 2 bin yıl öncesine ait duvar resmi bulundu
Yayınlama: 02.03.2024
A+
A-

Pompeii Arkeoloji Parkı Müdürü Gabriel Zuchtriegel, buluntuyu tarihin bir kez daha ortaya çıkışının dokunaklı bir yansıması olarak tanımladı.

Aktüel Arkeoloji’nin The Guardian’a dayandırdığı habere göre Zuchtriegel kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verirken “Tarih tekerrür etti” dedi. “Mükemmel bir konservasyona sahip güzel bir fresk. Phrixus ve Helle efsanesi Pompeii’de yaygındır ama aynı zamanda günceldir de. Onlar denizdeki iki mülteci, kaçmak zorunda kalan bir erkek ve kız kardeştir çünkü üvey anneleri onlardan kurtulmak istemekte ve bunu da hile ve yolsuzlukla yapmaktadır. O (Helle) suya düştü ve boğuldu.”

Fresk, canlı renkleri ve zarif sanatçılığı sergilerken, Helle boğulmanın eşiğinde, kardeşine uzanırken yüzü dalgalar tarafından gizlenmiş bir şekilde tasvir edilmiştir.

Zuchtriegel, titizlikle korunan bu evlerin yakın gelecekte halkın erişimine açılması konusunda iyimser olduğunu ifade ederek, ortaya çıkarılan bu son eserin kültürel ve tarihi öneminin altını çizdi.

Antik Pompeii kenti MS 79 yılında 2000’den fazla insanın ölümüne yol açan bir patlamayla yerle bir olmuştu. Kalıntılar dünyanın en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlarından biri haline gelmiştir.

POMPEİİ TARİHE IŞIK TUTUYOR

Yılda yaklaşık 4 milyon ziyaretçi çeken kent, Unesco’nun İtalyan yetkililerin koruma çalışmalarını iyileştirmemesi halinde kenti tehlike altındaki dünya mirası listesine almakla tehdit ettiği 2013 yılından bu yana uzun bir yol kat etti.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkarılan sürprizler arasında, antik Roma kentindeki pagan ritüel geleneklerine dair kanıtlar sunan 13 adet Nativity tarzı heykelcik ve geçtiğimiz Haziran ayında ananasa benzeyen bir öğe içeren, pizzaya benzeyen çarpıcı bir natürmort fresk yer alıyor.