Plastik poşetlere zam geldi

Geri kazanım katılım payı tutarlarını yeniden belirleyen karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, market alışverişlerinde kullanılan plastik poşet ücretleri 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere adet başına 25 kuruştan 38.5 kuruşa çıkarıldı. 

Plastik poşetlere zam geldi
Yayınlama: 28.12.2022
A+
A-

25 kuruştan satılan plastik alışveriş poşetine zam geldi.

Öte yandan, karar ekli listeye göre; 2023 yılı içinde adet başına; binek araç lastiklerinden 6 TL, cinsine göre araç akülerinden 15, 60 ve 150 kuruş/kg, pil ve şarjlı pillerden 6, 9.5, 15 ve 32 TL/Kg, otomotiv pilleri ve lityum içeren araç bataryalarından 46 TL/Kg, madeni yağdan 150 kuruş/Kg, bitkisel yağdan 32 kuruş/Kg, televizyon ve monitör gibi elektronik eşya, telekomünikasyon ekipmanları, küçük ev aletlerinden 60 kuruş/Kg, buzdolabı ve iklimlendirme cihazları hariç olmak üzere beyaz eşyalardan 80 kuruş/Kg, buzdolabı ve iklimlendirme cihazlarından 95 kuruş/Kg ve ilaçlardan 3.2 kuruş/kutu veya şişe geri kazanım katılım payı tutarı alınacak.

Liste ile, plastik, metal, cam ve kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajları ile ahşap ambalajlardan alınacak geri kazanım katılım payı tutarları da belirlendi.

BAKAN KURUM ZAM YOK AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, aralık ayı başında yaptığı açıklamada, gelecek yıl poşet fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceğini söylemişti.

Kurum, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, “Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz” demişti.

Haber Merkezi