Pınar Gültekin davasında yapılan istinaf başvurusu geri gönderildi

Pınar Gültekin davasında yapılan istinaf başvurusu geri gönderildi
Yayınlama: 20.10.2022
A+
A-

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı’nın haksız tahrik indirimi ile aldığı 23 yıl hapis cezası kararı İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından usulde eksiklikler olduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin cinayeti davasında yapılan istinaf başvurusu, usulde eksiklikler olduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 4. Ceza Dairesi, yapılan istinaf başvurusunda, gerekçeli kararın tebliğ aşamasında bir takım usul eksikliklerinin olduğuna ve bu sebeple başvurunun yeniden incelenmek üzere hükmü veren mahkemeye geri gönderilmesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de kayboldu. Soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, çıkan kavgada Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti.

Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin’in kısmen yanmış cesedine ulaşıldı. Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme” suçundan tutuklandı. Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı zamanda bağ evinde olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da tutuklandı ve duruşma sırasında tahliye edildi.

Haksız tahrik indirimi verilmişti

Yapılan yargılama sonunda Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 20 Haziran tarihinde görülen davanın 13’üncü duruşmasında, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme” suçundan yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya önce ağırlaştırılmış müebbet hapis verdi ardından haksız tahrik indirimi uygulayıp, cezayı 23 yıl hapse düşürdü. Tutuksuz kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verildi. Verilen karara Pınar Gültekin’in ailesi ile Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etmişti.