Nilüfer’de pedallar iklim krizi için döndü

Nilüfer Belediyesi 2022 iklim yılı çerçevesinde iklim kriziyle mücadeleyi büyütmek ve farkındalık oluşturmak adına çeşitli etkinlikler hayata geçiriyor. Walk2COP zirvesi öncesinde Mysia yollarında pedallar 18 kilometre boyunca iklim krizi için döndü.

Nilüfer’de pedallar iklim krizi için döndü
Yayınlama: 23.10.2022
A+
A-

 

Haber Merkezi

Nilüfer’de pedaller iklim için döndü. Mysia yollarının 18 kilometrelik parkurunda pedal çeviren çevrecilerin kat ettiği mesafe ağaca dönüşecek. Etkinlik Nilüfer Belediyesi, ev sahipliğinde Walk2COP 27 Zirvesi öncesi, organize edildi.

İKLİM KRİZİYLE MÜCADELE BÜYÜTÜLMEK İSTENİYOR

İklim kriziyle mücadeleye dikkat çekmek amacıyla 2022 yılını İklim Yılı ilan ederek çalışmalarını bu doğrultuda yürüten, Nilüfer Belediyesi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) giden yolda iklim krizi ve muhtemel çözümlerinin daha iyi anlaşılabilmesi, ilgililer arasında dayanışma oluşturan ve iklim eylemini hızlandırmak için bağlantılar kuran kitlesel katılımlı uluslararası bir girişim olan Walk2COP 27’ye ev sahipliği yapıyor. İklim kriziyle mücadele konusunda dayanışma ve yürüyüşü genişletmek, daha geniş kitlelere ulaşmak ve sivil toplumun sesini hükümetlere duyurmak için COP26’nın ev sahipliğini yapan İskoçya’nın Glasgow kentinden, COP27’nin ev sahipliğini yapacak olan Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentine uzanan 12 ülkenin yer aldığı sanal bir rota çizildi.

İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ

İskoçya, İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Macaristan, Avusturya, Bulgaristan, Lübnan, Ürdün ve Mısır’ın yer aldığı rotanın Türkiye’deki ev sahibi ise Nilüfer Belediyesi. Türkiye’de iklim değişikliği sorunları, çözümleri, iklim değişikliği ve tarımın konuşulacağı Walk2COP27 Zirvesi öncesi Nilüfer Belediyesi, “İklim için Harekete Geç” sloganıyla bisiklet turu düzenledi. Tura katılanların kat ettiği mesafenin ağaca dönüşeceği etkinlik, Mysia Yolları’nın Gümüştepe (Misi), Dağyenice, Atlas ve Çalı mahallelerini içine alan B1 parkurunda gerçekleşti. Sabah saatlerinde Misi meydanında toplanan bisiklet tutkunları, ilk olarak “Atlas GO” mobil uygulaması üzerinden Nilüfer Belediyesi takımına dahil oldular. Ardından Misi’den Çalı’ya uzanan 18 kilometrelik parkurda pedallayan bisiklet tutkunları, doğanın yeşiline katkıda bulundular.