Özelde fiyatlar arttı: Devlet okuluna geçmek isteyenler okul bulamıyor

Nilüfer’de bulunan Altınşehir mahallesinde yurttaşlar devlet okulu yetersizliği nedeniyle imza kampanyasına başladı. Yaklaşık 3 bin öğrencinin bulunduğu mahallede yalnızca 896 öğrenci kapasiteli bir ilkokulun bulunmasına karşı çıkan yurttaşlar, mahallelerine ihtiyacı karşılayacak kapasitede kreş, ana okul, ilkokul, ortaokul ve lise yapılmasını talep ediyor. Yurttaşlar, bütün bunların yapılması için mahallede yeteri sayıda eğitim tesis alanı olduğunu söylüyor.

Özelde fiyatlar arttı: Devlet okuluna geçmek isteyenler okul bulamıyor
Yayınlama: 05.02.2023
A+
A-

Zehra Değirmenci

Nilüfer ilçesinde bulunan Altınşehir mahallesinde, mahalle sakinleri devlet okulu problemi yaşıyor. Yaklaşık 19 bin nüfusu olan mahallede yalnızca bir tane ilkokul bulunuyor. 5-9 yaş aralığında bin 600, 10-14 yaş aralığında bin 500 civarında öğrencinin bulunduğu mahallede bulunan, sınıf kontenjanları 45 kişi olan kamu ilkokulunun kapasitesi ise yalnızca 896. Üstelik eğitim kalitesi beğenilen ilkokula başka ilçelerden ailelerin adres değişikliği yaparak öğrencileri kaydettirmesi sebebiyle mahallede yaşayan öğrencilerin yarısına yakını okula kaydolamıyor.

Özel okulların yoğunlukla bulunduğu mahallede veliler fahiş fiyat artışları nedeniyle çocuklarını özel okullardan alarak devlet okullarına kaydettirmeye başladı. Sadece Altınşehir mahallesi değil, civardaki Ertuğrul ve 23 Nisan mahallelerinde de yeterli sayıda devlet okulunun bulunmayışı nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söyleyen mahalle sakinleri, muhtarlık öncülüğünde bir imza kampanyası başlattı.

Mahalle sınırları içerisinde bulunan; 1094 ada 3 parsel, 1040 ada 2 parsel, 1060 ada 4 parsel veya 1060 ada 5 parseldeki, mülkiyeti Devlet Hazinesi ve tahsisi Milli Eğitim Bakanlığı’nda bulunan ve Eğitim Tesis Alanı olarak belirlenmiş olan alanlara kreş, ana okul, ilkokul, ortaokul ve lise yapılmasını talep eden Altınşehir sakinleri, 15 gün sürecek olan imza kampanyası sonrası toplanan imzaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edecekler.

Mahalle sakinleri Eğitim Tesis Alanları’na devlet okulu yapılmasını istiyor

“NİLÜFER’DE EĞİTİM KRİZİ VAR”

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş’ın da katıldığı imza kampanyasının ilk gününde binin üzerinde imza toplanırken, kampanya sonucunda 10 binden fazla imza toplanması bekleniyor. Mahalledeki devlet okulu sorununa dair konuşan Binbaş, “Aslında Nilüfer’de sadece Altınşehir’de kamu okulu sorunu yok, ciddi bir eğitim krizi var. 19 bin nüfusu olan 23 Nisan mahallesinde hiç kamu okulu yok. Yanımızdaki komşu mahallemiz olan Ertuğrul mahallesinde sadece bir ortaokul var. Yine 19 bin nüfuslu olan Altınşehir mahallesinde de bir ilkokul var. Yani neredeyse 60 binlik bir nüfustan, bir il kadar yerden bahsediyoruz. Ama iki tane kamu okulu var.” dedi.

VELİLER KREDİ ÇEKİP ÖZEL OKUL TAKSİTİ ÖDEYECEK DURUMA GELDİ

Üç mahallede yaklaşık okul çağında 10 bin çocuk bulunuyor. Ailelerin artan özel okul fiyatları nedeniyle kredi çekip çocuklarının okul taksitini ödeyecek noktaya geldiğine dikkat çeken Binbaş, devlet okullarının yarım gün olması nedeniyle çalışan ailelerin mağduriyetini de dile getirdi. Binbaş, “Çok sayıda özel okulun olduğu bu bölgede maalesef hiç kamu okulu yok. En kısa zamanda yaklaşık 10 bin çocuğu barındıran bu üç mahalle için kamu okulu istiyoruz.” dedi.

OKULLARIN KAPASİTESİ DOLDU

Muhtarlık yaptığı Altınşehir mahallesinde 896 kapasiteli Nilüfer Belediyesi Bursa Rotary İlkokulu’nun başka mahalle ve ilçelerden gelen kayıtlar nedeniyle mahalle sakinlerinin ihtiyacının karşılamaya yetmediğini kaydeden Melahat Şanal, “Bizim yürüme mesafesindeki okulumuza bizim mahallemizdeki çocuklarımız gidemiyorlar. Gözde bir okul olduğu için başka mahallelerden de adres taşıyarak geliyorlar. Bizim çocuklarımız çok mağdur. Şimdi buradan mezun olacak çocuklar başka mahallelerde ortaokula gidecekler ama onların da kapasitesi dolu.” şeklinde konuştu.

İmza kampanyasına mahalle sakinleri yoğun ilgi gösterdi

Özel okul fiyatlarının artmasıyla beraber velilerin soluğu muhtarlıkta aldığını aktaran Şanal, bu velilerin çocuklarını özel okula göndermekte sorun yaşadıklarını ve önümüzdeki sene kayıtlarını devlet okullarına geçirmeyi planladıklarını ifade etti. Eğitimin hak olduğunu ifade eden Şanal hem kendi mahallelerine hem de civardaki mahallelere kamu okulu istediklerini söyledi.

MAHALLE SAKİNLERİ MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİNİ İSTİYOR

Altınşehir Pazar Alanı’nda kurulan imza standına mahalle halkının yoğun ilgisi bulunuyor. Hem muhtarlığın hem site yönetimlerinin hem de komşularının bilgilendirmesi sayesinde imza kampanyasından haberdar olan mahalle halkı, sorunun acil olarak çözülmesini talep ediyor.

8 yıldır Altınşehir’de yaşayan bir yurttaş çocuğunun şu an mahalledeki ilkokulda eğitim gördüğünü söyledi. Seneye çocuğu mezun olacağı için Koç Ortaokulu’na geçmesi gerekiyor ancak tıpkı Rotary İlkokulu’nda olduğu gibi orada da kontenjan sorunu var. Üstelik sınıfların ortalama mevcudu 30-32 olan okul, kapasite sorunu nedeniyle ikili öğretim sistemine geçti.  Kapasite sınırının kendileri için mağduriyet yarattığını ifade eden yurttaş, mahallelerinde bir ortaokul ve lise yapılmasını istiyor.