Özel CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıkladı, İmamoğlu’ndan destek geldi

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, “Parti içi iktidar olmak için değil, CHP’yi iktidar yapmak için genel başkanlığa adayım.” sözleriyle Genel Başkanlığa adaylığını duyurdu. Özel’in adaylık açıklamasının ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye’nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum.” dedi.

Özel CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıkladı, İmamoğlu’ndan destek geldi
Yayınlama: 15.09.2023
A+
A-

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, bugün düzenlediği basın toplantısıyla CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Özel adaylığının; seçimin kaybedilmesine dur diyemeyenlerin, kayba engel olamamanın üzüntüsünü duyanların kahrını çekenlerin, kendini suçsuz görenlerin değil, kendinde hiç suç görmeyip hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesi olduğunu ifade etti.

Adaylığını bir yürüyüş olarak nitelendiren Özel, bunun bir kişinin değil, büyük bir kadronun attığı adım olarak değerlendirirken, “Biz bu yürüyüş ile Atatürk’ün devrimci, dönüştürücü karakterini esas alan büyük bir meydan okumayı hedefliyoruz.” dedi.

AŞKIN YETKİLER KULLANILDI, SORUMLULUK ÜSTLENİLMEDİ

Seçimin ardından parti yönetiminin yenilginin siyasi sorumluluğunu üstlenmediğini de kaydeden Özel şunları söyledi:

“İttifak siyaseti, ittifak kuranların birbirine dönüştüğü siyaset olmamalıdır. Birbirine benzemeyen partiler, kendi kimliklerini korumalı. İttifaklar, parti vicdanında karşılık bulacak şekilde tasarlanmalı. Partimizin seçilecek sıralardan 39 milletvekilini başka partilere vermesi, parti tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır. Partiler arası imzalanan protokollere dahil, seçilmiş kurulları bilgilendirmenin dahi yapılmadığı süreçler işletilmiştir. Aşkın yetkiler kullanıp sorumluluk üstlenmeyen bir yönetim tarzı kabullenemez.”

Özel adaylığını, “Parti içi iktidar olmak için değil, CHP’yi iktidar yapmak için genel başkanlığa adayım.” sözleriyle duyurdu.

“CHP DEĞİŞİRSE TÜRKİYE DEĞİŞİR”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in Kurultay’da CHP Genel Başkanlığına aday olaçağını duyurmasının ardından Özel’e desteğini açıkladı. İmamoğlu’nun bugün X (Twitter) hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye’nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum. Değişimin Yüzyılı. Yüzyılın Değişimi.”

Haber Merkezi