Öykü Arin’in tedavi öyküsü kitaplaştırıldı

Öykü Arin’in Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulmasının ardından yaşadığı süreç kitaplaştırıldı.’Öykü Arin Kitabı-Umudun Öyküsü’ adıyla yayımlanan kitap, bir çocuğun hayatta kalma mücadelesinin insanların dünyasını nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Öykü Arin’in tedavi öyküsü kitaplaştırıldı
Yayınlama: 13.01.2023
A+
A-

Öykü Arin’in Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulmasının ardından yaşadığı süreç kitaplaştırıldı.’Öykü Arin Kitabı-Umudun Öyküsü’ adıyla yayımlanan kitap, bir çocuğun hayatta kalma mücadelesinin insanların dünyasını nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Öykü Arin’in 2018 yılında Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulmasının ardından yaşadığı süreç, ailesi ve “Öykü Arin’e Umut Ol” kampanyasını yürüten arkadaşları tarafından kitaplaştırıldı. NotaBene yayınlarından çıkan “Öykü Arin Kitabı- Umudun Öyküsü” kitabı raflardaki yerini aldı.

İzmir’de yaşayan Eylem Şen Yazıcı ve Çağdaş Yazıcı’nın çocukları Öykü Arin’e 2018 yılında Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulmuştu. Doktorların Öykü Arin’in kök hücre nakliyle tedavi olabileceğini söylemesi üzerine ailesinin ve dostlarının girişimiyle başlatılan “Öykü Arin’e Umut Ol” kök hücre bağış kampanyası sonrası binlerce kişi bağışçı oldu. 2019 yılının haziran ayında Öykü Arin’e babası Çağdaş Yazıcı’dan yapılan yarı uyumlu nakilde ilik uyumu yüzde 98,5 oranında başarılı oldu.

‘BİR ÇOCUĞUN HAYATTA KALMA MÜCADELESİ’

Kitabın, sayıları yüz binlerle ifade edilen “Öykü Arin’e Umut Ol Kampanyası”na gönülden katılanlar sayesinde hayat bulduğu belirtilen tanıtım metninde, kampanya ne kadar kolektif bir emeğin ürünü ise bu kitabın da aynı bilinçle kolektif bir ürün olarak hayat bulduğu ifade edildi. Hep birlikte yürütülen bu mücadelenin belgelenmesinin ve unutulmamasının önemine dikkat çekilen tanıtım metninde şu ifadelere yer verildi:

“Bu kitapta öncelikle bir çocuğun, Öykü Arin’in mücadelesini ve tüm bu olup bitene bir çocuğun gözüyle bakmayı; genel olarak ise kampanyanın Türkiye’de ve yurtdışında yakaladığı umut olma arzusunun tanıklıklarını bulacaksınız. Ayrıca, sivil bir kolektif olarak örgütlenmeyi ve yeniden kalbi hep birlikte atan bir toplum olma yönelimini nasıl görünür kılmaya çalıştığımızı, kök hücre bağışı kampanyasının önemini daha açık bir biçimde gösterme çabamızı, lösemi ve benzeri hastalıklarla mücadele eden aileler için deneyim aktarımı sağlama isteğimizi, bir çocuğun hayatta kalma mücadelesinin insanların dünyasını nasıl değiştirdiğinin öykülerini bulacaksınız.”

ERCAN KESAL’IN KALEMİNDEN ‘ÖYKÜ ARİN’İN DESTANI’

‘Öykü Arin Kitabı-Umudun Öykü’sü’ kitabında Ercan Kesal’ın kaleminden “Öykü Arin’in Destanı” yazısı da yer alıyor. Eylem Şen Yazıcı’nın “Umudun Öykü’sü”, Çağdaş Yazıcı’nın “En Zor Gün” yazısının yanı sıra Şebnem Köymen’in “Küçük Dev Kadın Öykü Arin ve Yol Arkadaşları”nın hikâyesi de kitapta yer aldı.

Kitabın umudu, mücadeleyi, yan yana olmayı, dostluğu, dayanışmayı anlatan birinci bölümünde Öykü Arin’in öğretmenleri, doktorları, arkadaşları, akrabaları, canlarının yazıları yer aldı. “Asla Vazgeçmeyenler” olarak adlandırılan ikinci bölümde ise Öykü’lere umut olmak üzere yürütülen yurt içi kampanyaları anlatıldı. “Öykü Arin Enternasyonali” adlı üçüncü bölümde Almanya, İngiltere, Fransa başta olmak üzere çok sayıda ülkede, özellikle Türkiyelilerin katıldığı kampanyaların nasıl örgütlendiği anlatılıyor.

Haber Merkezi