Otomobilde fabrika çıkışlı ikinci el dönemi başladı

Renault’nun geçen yıl Türkiye pazarı için duyurduğu ‘Fabrika çıkışlı 2. el otomobil’ dönemi resmen başladı. İlk olarak Fransa ve İspanya’da uygulanan Renew sistemi artık Türkiye’de de geçerli olacak.

Otomobilde fabrika çıkışlı ikinci el dönemi başladı
Yayınlama: 25.07.2023
A+
A-

Renew olarak adlandırılan ‘Fabrika çıkışlı 2. el otomobil’ sistemi, ikinci el otomobillerin doğrudan Renault tarafından yenilenerek piyasaya sunulması anlamına geliyor.

Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında devreye alınan yeni endüstriyel tesis ile hayata geçirilen Renew ile test sürüşü, ekspertiz, teşhis, mekanik ve karoser onarımları gibi “Refactory” işlemleri yapılacak.

Donanım Haber’den Barış Cankı’nın haberine göre, boya işlemleri gibi Renault Estetik süreci (ayrıntılı iç ve dış temizlik) ve kalite kontrolü gibi işlemler de sürece dahil olacak.

Renault’nun bu sistemi ilk etapta Clio IV, Clio V ve Megane Sedan modelleri için geçerli olup ilerleyen süreçte farklı modeller için de hizmet verilecek.

Renault tarafından yenilenen ikinci el otomobillere 2 yıl garanti verilecek. Bu araçlar Türkiye genelinde 56 noktada yetkili olan Renew bayilerinde satışa sunulacak. Bu sistem sayesinde hem ikinci eldeki kalitenin yükselmesi hem de otomobillerin geri dönüşümüne katkıda bulunulması bekleniyor.

Öte yandan sıfır araç piyasasında yaşanan sıkıntıların tetiklediği 2. el araç satışındaki yüksek fiyat uygulamasına karşı önlemler de uygulamada.

Ticaret Bakanlığı’nın 6 Temmuz’da duyurduğu ikinci el araçların, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan pazarlanamamasına ilişkin kısıtlama 15 Temmuz’da hayata geçmişti.

1 Ocak 2024’e kadar sürecek uygulama kapsamında, otomotiv sektöründeki stokçuluk, fahiş fiyat uygulamaları, spekülatif fiyat artışlarının engellenmesi hedefleniyor.

Haber Merkezi