Osmangazi Belediyesi’nin hayvan barınağı imara mı açılacak?

enbursa.com yazarı gazeteci Yüksel Baysal, 114 dönüm arazi üzerine kurulu olan Osmangazi Belediyesi Hayvan Barınağı’nın 17 dönümlük alana taşınacağının ve 114 dönüm arazinin ise imara açılacağının iddia edildiğini yazdı.

Osmangazi Belediyesi’nin hayvan barınağı imara mı açılacak?
Yayınlama: 29.07.2023
A+
A-

Hayvan barınağı konusunda Türkiye’de örnek olarak gösterilen alanlardan biri olan Osmangazi Belediyesi Hayvan Barınağı’nın daha küçük bir alana taşınacağı iddia edildi.

Konuyu köşesine taşıyan Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Başkanı ve enbursa.com yazarı gazeteci Yüksel Baysal, 114 dönüm arazi üzerine kurulu olan ve yılda ortalama 3 bin 500 sokak köpeği ve kedisinin kısırlaştırıldığı barınağın İsmetiye Mahallesi’nde bulunan 17 dönüm alana taşınacağının ve 114 dönüm arazinin ise imara açılacağının iddia edildiğini yazdı.

Baysal, yazısında konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Osmangazi Belediyesi Türkiye’nin en iyi havyan barınaklarından birine sahip…

Recep Altepe ve rahmetli Tekin Akış’a selam olsun!

Belediye kendi sitesinde şöyle anlatıyor Dereçavuş’taki 114 dönümlük yeri:

“Türkiye’deki tüm belediyeler için referans noktası haline gelen örnek Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi ile yalnız Osmangazi sınırları içinde değil, ülkemizin her yerindeki yardıma muhtaç sahipsiz hayvanlara hizmet verebilmemin haklı gururunu yaşıyoruz.

Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi, 114 dönümlük arazi üzerine kuruldu. Tesisimizde yılda ortalama 3500 sokak köpeği ve kedisi kısırlaştırarak ve ameliyat süresi dolanlar aşılanıp küpelenerek yasada öngörüldüğü gibi alındıkları bölgelere geri bırakılıyor.”

Tesadüfen karşılaştığım Osmangazi Belediyesi’nin ilgili biriminde çalışan bir arkadaş, barınağın İsmetiye mahallesindeki 17 dönüm araziye taşınacağı (sıkıştırılacağı), 114 dönüm arazinin de imara açılacağı iddiasını dile getirdi.

İnanmak istemedim, nasıl olur bu kadar güzel bir tesis ve de böylesine anlamlı hizmet veren bir yer neden taşınsın diye düşündüm?

Veteriner Hekimler Odası Bursa yönetiminin ziyaretinde Başkan Melike Baysal’ın sorusu üzerine, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar “Orası yeşil kalmalı. Henüz netleşmiş bir durum yok” diye yanıt vermesi umutlandırıcı bir durum olmakla birlikte önemli bir çelişkiyi de dile getirmeliyim.

Konuyu CHP’li Meclis Üyesi Sefa Yılmaz ile görüştüm.

Yılmaz, “Alan Büyükşehir belediyesince 1/5.000’lik planda konut alanı olarak belirlenmiş. Sonrasında Osmangazi Belediyesi de 1/1.000’lik planını konut alanı olarak planı geçirmiş. Hayvan barınağının bulunduğu alan 113.870 m2 olup mülkiyeti hazineye ait. Mevcut planda da burası halen BHA (Belediye Hizmet Alanı) olarak gözüküyor” dedi.

Bir küçük düzeltme yapayım tapu kayıtlarında orası artık belediyeye ait.

Eğer bu doğruysa, ortada büyük bir çelişki var demektir. Çelişki Mustafa Dündar’ın kafasında mı yoksa Dündar’a burayı imara açtırmak isteyen kupon arazi severlerde mi?

Onu da çok yakında göreceğiz!

Haber Merkezi