Osmangazi Belediyesi Bursa’nın ilk ‘Halk Lokantası’nı açıyor

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın Haziran ayının ilk haftasında Osmangazi Meydanı’nda Halk Lokantası açacaklarını duyurdu. Halk Lokantası, 11.00 ile 15.00 saatleri arasında hizmet verecek ve aynı anda 300 kişiye hizmet sunacak kapasitede olacak. 

Osmangazi Belediyesi Bursa’nın ilk ‘Halk Lokantası’nı açıyor
Yayınlama: 24.05.2024
A+
A-

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Osmangazi Meydanı’nda Halk Lokantası adıyla bir mekan açacaklarını ve burada üç-dört çeşit yemeği 80 liradan sunacaklarını belirtti. Haziran ayının ilk haftasında faaliyete geçecek olan Halk Lokantası, 11.00 ile 15.00 saatleri arasında hizmet verecek ve aynı anda 300 kişiye hizmet sunacak kapasitede olacak. Uygun fiyatlı yemek imkanı sağlanacağının altını çizen Aydın, “Amacımız esnafa rakip olmak değil, ancak günümüz koşullarında bir et yemeğinin en uygun yerde 200 lira olduğu bir dönemde, o günlük yemeğe ulaşamayan yurttaşlarımıza uygun fiyatlı yemek imkanı sunmak. İstanbul’da neden 40 lira, burada 80 lira derseniz, maliyet hesaplarımızda zarar etmemek adına 80 lira bizi kurtarıyor” ifadelerini kullandı.

Göreve başladığı günden bugüne olan süreci değerlendiren Aydın, mazbatasını almasının ardından Fetih Şenlikleri düzenlediklerini, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Demirtaş’ta kutladıklarını ve çok olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getirdi. Aydın, “19 Mayıs’ta ilki gerçekleştirilen Osmangazi Gençlik Şöleni düzenledik. Hem Gençlik Bayramı’nı hem de 19 Mayıs’ı halkımızla buluşarak kutlamak istedik. Basketbol maçları, tenis turnuvaları düzenledik. Haluk Levent ile de 19 Mayıs’ı taçlandırdık. Haluk Levent ile birlikte Gazze adına bu meydanda anma yaptık. Bütün dünyanın önünde bir soykırım yapılırken kayıtsız kalmak mümkün değildi. Bütün bunların yanında icraatlar da yapmak gerekiyor. Çarşamba günü Çirişhane’de Spor Kulübü’nün temelini attık. Pazartesi günü de gündüz bakım evi altında ikinci temelimizi daha atıyoruz. Hamitler Bölgesine yapacağız” şeklinde konuştu.

“KREŞLER HİZMETE AÇILACAK”

Daha sonra tespit ettikleri 7-8 bölgede kreşlerin temelini atacaklarını belirten Aydın, bu kreşlerin 2-3 ay içinde tamamlanarak hizmete açılacağını hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Osmangazi Meydanı’nda Genç Kafe açacaklarını ve burada bir kahveyi 20 liradan satışa sunacaklarını açıkladı. Kafenin altındaki kütüphanede çalışma imkanları sunulacağını ve akşamları ücretsiz çorba dağıtılacağını belirtti. Kadınlar için 300 metrekarelik bir alanda çok cüzi bir ücretle spor salonu açacaklarını ve bu salonun 200-300 lira gibi bir ücretlendirmeye sahip olacağını ifade etti. Kız yurdu ile ilgili olarak Bağlarbaşı’nda yer tespit ettiklerini ve hayırseverlerle anlaşmak üzere olduklarını söyledi. Vatandaşlardan geri dönüşler aldıklarını ve çağrı merkezine ulaşan vatandaşlara 10 saniye içerisinde geri bildirim sağladıklarını ekledi.

“BURSA DÜŞÜN DERGİSİ KURULACAK”

Okullar kapandıktan sonra öğrencilerin etkinlik anlamında sıkıntı yaşamamaları için gezici kütüphane çalışmaları, senaryo ve oyunculuk atölyeleri, kitap kulüpleri gibi etkinlikler düzenleyeceklerini belirten Aydın, spor faaliyetlerinin de devam edeceğini vurguladı. Kültürel yaşama katkı sağlamak amacıyla Bursa Düşün Dergisi’ni kuracaklarını ve stratejik eylem planı hazırlayarak kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı.

“KAÇAK YAPILAŞMAYLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Deprem gerçeğine de dikkat çeken Aydın, ovaya doğru kaçak yapılaşmayı engellemeleri gerektiğini belirtti. Sanayileşme ve göç nedeniyle kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Bursa’da bu durumla mücadele edeceklerini söyledi. Kaçak yapılaşmanın vatandaşların hem canlarını hem de mallarını tehlikeye attığını vurgulayan Aydın, bu anlayışın doğru olmadığını ifade etti.

“SOKAK HAYVANLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

Sokak hayvanlarının uyutulması kararına karşı olduklarını belirten Aydın, bu konuyla mücadele edeceklerini söyledi. Milletvekili olduğu dönemde önemli bir önerge verdiklerini ve bir fon kurulmasını talep ettiklerini ifade eden Aydın, kısırlaştırma, sahiplendirme ve hayvan barınaklarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Uyutulmanın doğru bir çözüm olmadığını vurguladı.

Haber Merkezi