Organize suç endeksi açıklandı: Türkiye kaçıncı?

Türkiye’de giderek tırmanan şiddet olayları ve organize suç vakaları raporlara da yansıdı. Organize Suç Endeksi raporuna göre Türkiye, Avrupa’da ilk sırada yer aldı. Aynı raporda Türkiye’nin durumunun geçen yıla göre kötüye gittiği tespit edildi.

Organize suç endeksi açıklandı: Türkiye kaçıncı?
Yayınlama: 27.09.2023
A+
A-

Yoksullaşmanın giderek artması, alım gücünün düşmesi şiddet olaylarının artmasına neden oluyor. Türkiye’de son yıllarda giderek artan bireysel silahlanma, çeteleşme, ateşli silahla yaralama ya da öldürme vakalarına neden oluyor. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu şiddet ‘sarmalı’ raporlara da yansıyor.

‘AVRUPA BİRİNCİSİ’

Türkiye Avrupa’da organize suç endeksinin en yüksek olduğu ülke. 2023 skoru biraz daha kötüleşen Türkiye dünyada ise 14’üncü sırada bulunuyor. Küresel Organize Suçlar Raporu, Türkiye’de çeşitli mafya gruplarının hükümet ve diğer siyasetçilerle yakın ilişki kurarak polis ve yargı karşısında koruma sağladıklarının aktarıldığını belirtti. Türkiye’nin 2023 skoru 7,03 puan. Bu skor 2021 yılında 6,89 idi. Bu, son iki senede işlerin biraz daha kötüye gittiğini gösteriyor.

euronews Türkçe’nin aktardığına göre, Uluslararası Organize Suç İnisiyatifi’nin Küresel Organize Suç Endeksi 2023 raporu Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 193 ülke içinde gelişen organize suç faaliyetlerini karşılaştırıyor. Araştırma için organize suça ilişkin yayınlar incelenerek veriler toplanıyor. Yerel uzmanlar ve gruplar bunların doğruluğunu kontrol ediyor. Sonra da endeks skoru ortaya çıkıyor. 1 en düşük, 10 ise en yüksek skor. Yüksek skorlar bu ülkede organize suç oranının yüksek olduğunu gösteriyor.

Haber Merkezi