OPPO, Türkiye’de üretimi durdurdu

Dünyanın dördüncü büyük akıllı telefon markası Çinli OPPO, Türkiye’de üretimi durdurdu.

OPPO, Türkiye’de üretimi durdurdu
Yayınlama: 18.01.2023
A+
A-

Dünyanın dördüncü büyük akıllı telefon markası Çinli OPPO, Türkiye’de üretimi durdurdu.

Posta gazetesinden Murat Gülderen’in haberine göre İstanbul Tuzla’da 2021 yılında 50 milyon dolar yatırımla kurduğu fabrikasında telefon üretmeye başlayan Çinli teknoloji devi Oppo’nun yaklaşık 1 aydır üretimini durdurduğu öğrenildi.Sektöre yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre maliyetlerin artması, yeterli sayıda kalifiye eleman bulunamaması ve distribütör ile yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Oppo 500’ün üzerinde personelin çalıştığı Tuzla’daki fabrikasında üretimi durdurdu.

Yine kaynaklara göre en az 6 ay üretimin yapılmayacağı da iddialar arasında. Ancak şirket, üretim yapmasa da Türkiye’de varlığını sürdürmeye devam edecek.

YATIRIMLARIN KARŞILIĞINI ALMADI

Oppo’nun an itibarıyla çekirdek bir yönetim kadrosu ile çalışmalara devam ettiğini de belirten kaynaklara göre, büyük hedeflerle gerçekleştirilen yatırımlar şimdilik karşılığını pek alamadı.

Marka, Türkiye’ye yabancı olduğu için tecrübesiz kişiler yüksek miktarda ücretlerle işe alındı. Bir de dünya genelinde yaşanan hammadde ve yedek parça sıkıntısı da sona ermeyince sıkıntılar büyüdü.

Pazarın önemli bir oyuncusu, “Bizim sektörde kalifiye eleman bulmak aşırı zorken, yüzlerce personeli kısa sürede almak zaten şaşırtıcıydı” dedi.

Haber Merkezi